Rynek musi mieć dobrą reputację

WYWIAD | WALDEMAR MARKIEWICZ I PIOTR PRAŻMO z prezes Izby Domów Maklerskich oraz szefem Rady Domów Maklerskich rozmawia Przemysław Tychmanowicz

Publikacja: 07.03.2017 07:46

Rynek musi mieć dobrą reputację

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

10–12 marca odbędzie się kolejna konferencja Izby Domów Maklerskim. Po co właściwie jest ona organizowana?

Waldemar Markiewicz: (na zdjęciu po prawej) W Bukowinie spotyka się grono ok. 200 osób, czołowych decydentów i profesjonalistów polskiego rynku kapitałowego, z których każdy ma realny wpływ na to, jak będzie się rozwijał rynek kapitałowy i jaką rolę odegra w rozwoju polskiej gospodarki. Konferencja poświęcona jest dyskusji, na temat tego, co trzeba pilnie zrobić, aby cele gospodarcze polskiego rządu były zrealizowane zgodnie z założeniami. Program premiera Morawieckiego zakłada zwiększenie produktywności polskiej gospodarki, między innymi poprzez innowacyjność. Do tego potrzebny jest rynek kapitałowy. Doświadczenia międzynarodowe są tu jednoznaczne. To giełda jest głównym źródłem pieniędzy na rozwój dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców. A oni są kluczowymi partnerami dla rozwoju gospodarczego Polski, a przez to dla budowania dobrobytu Polaków. Droga do realizacji strategicznych celów państwa ogłoszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego w „Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" wiedzie więc przez rynek kapitałowy. Im silniejszy będzie polski rynek kapitałowy, tym skuteczniej będzie mógł służyć rozwojowi gospodarczemu kraju i budowaniu dobrobytu obywateli. Przez ostatnie kilka lat dyskutowaliśmy o rozwoju rynku kapitałowego, który po okresie dynamicznego rozwoju został zepchnięty na boczny tor. Teraz jest dobry czas, aby znów znalazł się on na właściwym miejscu, jako kluczowe źródło pieniędzy dla dynamicznych i innowacyjnych polskich firm, które chcą się rozwijać, zatrudniać ludzi, podbijać zagraniczne rynki. Cieszymy się, że rynek kapitałowy stanowi jeden z istotnych elementów planu premiera Morawieckiego. My jako środowisko rynku kapitałowego pokładamy wielką nadzieję w tym planie i chcemy wesprzeć jego realizację. Nie przez przypadek więc premier Morawiecki, a także wiele znamienitych osób zapowiedziało swój udział w konferencji Izby Domów Maklerskich.

Piotr Prażmo: Konferencja Izby Domów Maklerskich jest najważniejszym wydarzeniem w branży papierów wartościowych. Jest to spotkanie środowiska rynku kapitałowego z przedstawicielami organów rządowych, infrastruktury oraz organizacji biznesowych i samorządowych. Tegoroczna konferencja odbywa się pod hasłem „Rynek kapitałowy dla budowania dobrobytu Polaków". Mamy nadzieję, że wspólnie wypracujemy rozwiązania, które przyczynią się do zwiększenia roli rynku kapitałowego w rozwoju gospodarczym Polski oraz realizacji „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

IDM konferencję organizuje już po raz 17. Czy to nie jest jednak trochę sztuka dla sztuki? Tezy, które forsujecie są praktycznie niezmienne od lat.

W.M.: Tezy są niezmienne, bo takie są prawa ekonomii. Dziś nareszcie rynek kapitałowy znalazł swoje miejsce w planie rządu i mamy nadzieję, że niezwłocznie przystąpimy do jego realizacji. Dlatego się spotykamy, żeby założenia planu rządowego przełożyć na rzeczywistość rynku i przystąpić do działania. Czas, aby politycy także pomogli nam profesjonalistom budować dobrobyt w kraju. Bo cel mamy wspólny, my też żyjemy w tym kraju i chcemy, żeby dobrze się rozwijał dla wszystkich.

Czy politycy aby na pewno mają świadomość tego, czym jest rynek kapitałowy i czemu służy?

W.M.: Myślę, że sam fakt, iż w planie rządowym jest ujęty rynek kapitałowy, jest najlepszym tego dowodem. Na pewno świadomość publiczna odnośnie do roli rynku w gospodarce jest większa niż jeszcze kilka lat temu, a przyczyniły się do tego takie konferencje jak nasza. Wzmocnienie polskiego rynku kapitałowego osiągniemy m.in. przez zwiększanie ochrony inwestorów i budowanie ich zaufania do rynku, zachęt podatkowych dla inwestorów indywidualnych, regulacji, które są elastyczne, oszczędne kosztowo i zrównoważone, by pełniej stosowana była zasada proporcjonalności przy implementacji przepisów unijnych, zachęt dla oszczędzania długoterminowego, rozwoju rynku obligacji, konkurencyjnych opłat transakcyjnych, przyjaznych procedur administracyjnych etc. Rynek kapitałowy jest dla budowania dobrobytu Polaków.

PP: Co ważne, w tym roku uczestnikami konferencji są czołowi politycy, przedstawiciele Sejmu. Chcemy im uświadomić realną rolę rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki, budowaniu dobrobytu obecnych i przyszłych pokoleń Polaków. Chcemy przedstawić potrzebę poparcia planu premiera Morawieckiego. Ta konferencja ma skończyć z nieprawdziwym wizerunkiem giełdy jako narzędzia dla bogaczy. Giełda jest najlepszym narzędziem do budowania dobrobytu ogółu społeczeństwa. Nie chodzi tu o zyski kilku maklerów w czerwonych szelkach czy kilku najbogatszych Polaków, ale o poziom życia wszystkich obywateli, o nasze miejsce w Europie.

Maklerzy społeczeństwu kojarzą się bardziej z „Wilkiem z Wall Street", a nie ludźmi, którzy pracują dla dobra gospodarki i ogółu.

W.M.: Dlatego tak bardzo zależy nam na zmianie postrzegania rynku kapitałowego i jego instytucji. Rynek musi mieć dobrą reputację. To jest element kluczowy do wypełnienia przez rynek swojej roli w gospodarce. Reputacja zależy głównie od ochrony inwestorów. A ochrona inwestorów to wynik odpowiednich regulacji, właściwego nadzoru, właściwych kar za nieprawidłowości. Pytanie zasadnicze brzmi: czy obecne prawo i jego egzekucja wystarczająco chroni inwestora? Czy mamy dość narzędzi, aby uniknąć kryzysów podważających zaufanie do systemu? Te tematy trzeba pilnie zaadresować. Dlatego tak ważny jest dialog z rządem i regulatorem, aby wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania, które służą interesowi publicznemu.

Tylko czy nie robicie tego we własnym interesie? O kondycji branży domów maklerskich można dużo powiedzieć, ale na pewno nie to, że jest bardzo dobra.

P.P.: Kondycja branży maklerskiej jest właśnie wynikiem takich regulacji i rozwiązań, które degradują rynek. Jeśli regulacje unijne są wprowadzane w Polsce 1:1 bez uwzględnienia zasady proporcjonalności, to takie mamy skutki. Jeśli nie rozmawiamy o poprawie efektywności infrastruktury giełdowej, która pracuje dla domów maklerskich, to dziś branża maklerska notuje straty, ponieważ podstawowe koszty utrzymania domu maklerskiego przewyższają potencjał generowania zysków. Efekt? Coraz mniej na rynku profesjonalistów, maklerów i doradców, którzy pomagają polskim firmom, małym, średnim i dużym w pozyskiwaniu kapitału. Nie ma maklerów i doradców, nie ma analiz o polskich spółkach. Słabnie zainteresowanie polskim rynkiem. Na GPW notowanych jest dziś prawie 500 podmiotów – krajowych i zagranicznych. Pokrycie analityczne ma około 100 z nich. Warto sobie zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje. Dlaczego nie możemy przeskoczyć tej bariery, tak aby bardziej upowszechnić informacje o spółkach i zachęcić inwestorów do inwestowania w obecne jak i w kolejne innowacyjne przedsięwzięcia?

Rynki się jednak zmieniają. Makler będzie potrzebny w przyszłości?

P.P.: Oczywiście systemy handlu elektronicznego będą się dalej rozwijać. Mogą one pomóc w lepszym i szybszym wykonywaniu zleceń na giełdach. Makler jako osoba nadzorująca pozostanie. Natomiast jego rola będzie się zmieniać bardziej w kierunku przygotowywania analiz i profesjonalnego doradztwa niż czystego wykonywania zleceń klienta kupna i sprzedaży instrumentów finansowych. Należy pamiętać, że makler zawsze pozostanie zawodem tzw. zaufania publicznego, a to zobowiązuje do jakości i profesjonalizmu.

Trend na naszym rynku jest jednoznaczny. Kolejne instytucje rezygnują z obsługi części klientów, a część biur została już wchłonięta w struktury banku.

W.M.: Jeżeli uznamy, że rynek kapitałowy jest jednym z najważniejszych narzędzi do zwiększenia innowacyjności gospodarki, to trzeba się zastanowić, co należy zrobić, aby on się rozwijał. Jednym z elementów, aby rynek kapitałowy mógł pełnić swoją rolę w gospodarce jest obecność tych, którzy generują wartość na tym rynku, czyli analityków i maklerów. Jednym z warunków efektywności rynku jest pokrycie analityczne. W czasie konferencji zaprezentujemy raport na temat uwarunkowań dla rozwoju firm inwestycyjnych w Polsce. Chcemy zidentyfikować te obszary, które prowadzą do tego, o czym pan wspomniał w pytaniu. To, co dziś obserwujemy, tj. coraz mniej firm inwestycyjnych i straty na podstawowej działalności maklerskiej, mają negatywny wpływ na realizację strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju i dla gospodarki. I ten problem będziemy omawiać na konferencji.

Jednym z gości konferencji w Bukowinie Tatrzańskiej ma być przewodniczący KNF Marek Chrzanowski. Jakie są teraz relacje na linii IDM–KNF?

W.M.: Regulator i nadzór to krytyczny element ochrony inwestora i zaufania do rynku. Tak jak bez wsparcia polityków i rządu, tak również bez współpracy i zrozumienia ze strony nadzoru, trudno nam będzie wypracować efektywne rozwiązania wspierające rozwój rynku, a potem budować jego wiarygodność, bez której trudno mówić o rozwoju. KNF z jednej strony ma za zadanie, kontrolować rynek kapitałowy. Jednak ta kontrola, powinna być podporządkowana celowi, jakim jest wspieranie rozwoju efektywnego rynku kapitałowego jako narzędzia do realizacji planu Morawieckiego.

Mimo wszystko często słychać ze strony domów maklerskich narzekania na kolejne regulacje.

P.P.: No właśnie, tu widać, jak wiele zaniechano i co mamy wspólnie do zrobienia. W ostatnich latach, nastąpił nieproporcjonalny wzrost kosztów regulacji w stosunku do skali rynku i zakresu działalności firm inwestycyjnych. Pojawiło się bardzo dużo zmian implementujących dyrektywy unijne w polskich przepisach. Problem w tym, że część z nich, oczywiście w aspekcie raportowania, jest ściśle dopasowana do formatu bilansów banków, a nie domów maklerskich. Mimo to musimy te wymogi spełniać. Niestety, ustawodawca przy ich implementowaniu nie zastosował zasady proporcjonalności, tak aby wyłącznie podmioty, które konsolidują domy maklerskie w swoich sprawozdaniach finansowych, tj. banki i holdingi finansowe były jedynie odpowiedzialne za takie raportowanie. Celem ustawodawcy powinno być nie tylko bezpieczeństwo rynku kapitałowego, ale także dbanie o jego rozwój.

W.M.: To powinno być misją nie tylko Ministerstwa Finansów i KNF, ale także wszystkich innych instytucji. Każda z nich powinna dbać o rozwój rynku kapitałowego.

Imprezie w Bukowinie będą towarzyszyły czwarte już mistrzostwa rynku kapitałowego w slalomie gigancie. Wielki faworyt Waldemar Markiewicz znowu nie pozostawi konkurencji złudzeń?

WM: Konkurenci na pewno smarują już narty. Każdy może być zwycięzcą, bo taki jest urok sportu, nawet na poziomie amatorskim. Zapraszam wszystkich do dobrej zabawy i współzawodnictwa.

PP: Konferencja wchodzi na wyższy poziom, więc pan prezes też musi wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności, by pokonać konkurencję.

Konferencja Izby Domów Maklerskich | Rynek kapitałowy dla budowania dobrobytu Polaków

W dniach 10–12 marca 2017 r. w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się Konferencja Izby Domów Maklerskich. To coroczne prestiżowe spotkanie branży papierów wartościowych – inwestorów, przedstawicieli spółek giełdowych, domów maklerskich, banków, organizacji biznesowych, giełd i instytucji rozliczeniowych, a także rządu. Gościem specjalnym tegorocznej imprezy będzie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. W tym roku główny temat wydarzenia to miejsce rynku kapitałowego w realizacji przygotowanej przez Mateusza Morawieckiego strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Uczestnicy będą dyskutowali m.in. o wpływie planowanych zmian w systemie emerytalnym na pracowników, pracodawców, rynek kapitałowy i rozwój gospodarczy Polski. Nie zabraknie także tematów ściśle związanych z branżą domów maklerskich.

Patronem medialnym konferencji w Bukowinie Tatrzańskiej jest Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet". Podczas uroczystej gali wręczymy nagrody spółkom z indeksu WIG30, które wypadły najlepiej w badaniu relacji inwestorskich, będącym wspólną inicjatywą „Parkietu" oraz Izby Domów Maklerskich.

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę