Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.03.2017 07:46 Publikacja: 07.03.2017 07:46
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
10–12 marca odbędzie się kolejna konferencja Izby Domów Maklerskim. Po co właściwie jest ona organizowana?
Waldemar Markiewicz: (na zdjęciu po prawej) W Bukowinie spotyka się grono ok. 200 osób, czołowych decydentów i profesjonalistów polskiego rynku kapitałowego, z których każdy ma realny wpływ na to, jak będzie się rozwijał rynek kapitałowy i jaką rolę odegra w rozwoju polskiej gospodarki. Konferencja poświęcona jest dyskusji, na temat tego, co trzeba pilnie zrobić, aby cele gospodarcze polskiego rządu były zrealizowane zgodnie z założeniami. Program premiera Morawieckiego zakłada zwiększenie produktywności polskiej gospodarki, między innymi poprzez innowacyjność. Do tego potrzebny jest rynek kapitałowy. Doświadczenia międzynarodowe są tu jednoznaczne. To giełda jest głównym źródłem pieniędzy na rozwój dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców. A oni są kluczowymi partnerami dla rozwoju gospodarczego Polski, a przez to dla budowania dobrobytu Polaków. Droga do realizacji strategicznych celów państwa ogłoszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego w „Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" wiedzie więc przez rynek kapitałowy. Im silniejszy będzie polski rynek kapitałowy, tym skuteczniej będzie mógł służyć rozwojowi gospodarczemu kraju i budowaniu dobrobytu obywateli. Przez ostatnie kilka lat dyskutowaliśmy o rozwoju rynku kapitałowego, który po okresie dynamicznego rozwoju został zepchnięty na boczny tor. Teraz jest dobry czas, aby znów znalazł się on na właściwym miejscu, jako kluczowe źródło pieniędzy dla dynamicznych i innowacyjnych polskich firm, które chcą się rozwijać, zatrudniać ludzi, podbijać zagraniczne rynki. Cieszymy się, że rynek kapitałowy stanowi jeden z istotnych elementów planu premiera Morawieckiego. My jako środowisko rynku kapitałowego pokładamy wielką nadzieję w tym planie i chcemy wesprzeć jego realizację. Nie przez przypadek więc premier Morawiecki, a także wiele znamienitych osób zapowiedziało swój udział w konferencji Izby Domów Maklerskich.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas