Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli od 24 lutego, do Polski z tego kraju przybyło już ponad 1,7 mln osób – podaje Straż Graniczna. Ta liczba jeszcze mocno urośnie. Wraz z napływającą falą uchodźców pojawia się duża grupa osób, które zostają włączone do polskiego systemu opieki zdrowotnej.
Popyt będzie rósł
– Obywatele Ukrainy będą wymagali dodatkowej opieki medycznej, terapii oraz szczepień. Biomed, jako dostawca m.in. szczepionki przeciwgruźliczej BCG oraz produktów Gamma anty HBs i Gamma anty-D, jest gotowy odpowiedzieć na zwiększone zapotrzebowanie – deklaruje prezes Biomedu-Lublin, Maksymilian Świniarski. Zwraca uwagę, że wśród uchodźców dominującą grupę stanowią kobiety z dziećmi. Wśród nich są kobiety w ciąży oraz noworodki, czyli osoby, do których kierowane są flagowe leki Biomedu.
Gamma anty-D jest podawane w przypadku wystąpienia tzw. konfliktu serologicznego. Z kolei szczepionka przeciwgruźlicza u noworodków podawana jest w pierwszej dobie życia, a lek Gamma Anty HBs chroni przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu B (jest stosowany u noworodków, których matki są nosicielkami antygenu HBs).
– Jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia. Deklarujemy, że możemy dostarczyć szybko potrzebną zwiększoną ilość leków i szczepionek dzięki optymalizacji i usprawnieniom procesów produkcyjnych, które w ostatnim czasie zrealizowaliśmy – podkreśla prezes Biomedu.
Eksperci przestrzegają, że obecny kryzys w Ukrainie zwiększa też ryzyko krajowego i międzynarodowego rozprzestrzeniania się różnego rodzaju wirusów oraz chorób, jak krztusiec, polio, ospa, gruźlica czy wirusowe zapalenie wątroby typu B.