Raiffeisen odporny na kryzys kredytowy

Aktualizacja: 27.02.2017 15:49 Publikacja: 09.05.2008 11:57

254 mln euro zysku netto wypracował w I kwartale Raiffeisen International, największy austriacki bank pod względem wartości rynkowej. Zarobił on więc na czysto o 32 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2007 r.

- Wyniki kwartalne potwierdzają nasze przekonanie, że obecna sytuacja na światowych rynkach ma ograniczony wpływ na nasz model biznesowy i perspektywy rozwoju - stwierdził Herbert Stepic, prezes Raiffeisen International. Dodał, że dzięki dobrej pozycji jego banku na rynkach krajów naszego regionu Raiffeisen International może mieć równie dobre wyniki finansowe przez cały 2008 r. Kierownictwo banku przewiduje, że tegoroczny zysk netto wyniesie około 1 mld euro.

Wyniki finansowe z I kwartału wskazują, że Raiffeisen International zdołał uniknąć strat związanych z kryzysem kredytów hipotecznych, gdyż skupia się on na działalności w naszym regionie. Do wzrostu zysków banku w największym stopniu przyczyniły się rezultaty działalności prowadzonej w krajach byłego ZSRR. Zysk operacyjny z tego obszaru geograficznego wyniósł 133 mln euro. Wzrósł on aż o 66,3 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału zeszłego roku. Przyczyniło się do tego zwiększenie liczby klientów w krajach byłego ZSRR oraz wzrost wartości udzielanych im kredytów.

Dobrze pracowały też bałkańskie oddziały banku. Ich zysk operacyjny w I kwartale wyniósł 127 mln euro. Był on o 29,6 proc. większy niż w pierwszych trzech miesiącach zeszłego roku.

Oddziały z krajów Europy Środkowej (w tym Polski) odnotowały za to nieznacznie mniejszy zysk operacyjny niż przed rokiem. Wyniósł on w I kwartale 110 mln euro, czyli o 4,3 proc. mniej niż w pierwszych trzech miesiącach 2007 r.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego