Wicepremier Waldemar Pawlak ma opinię entuzjasty technologii gazyfikacji węgla. W wypowiedzi udzielonej "Parkietowi" poinformował, że Ministerstwo Gospodarki ogłosiło przetarg na studium wykonalności takiej instalacji. Stanie się ono podstawą do określenia dalszej polityki rządu wobec tej technologii.
Gazyfikacją węgla zainteresowany jest również sektor prywatny. Lesław Kuzaj, dyrektor General Electric na Europę Środkową, ujawnił "Parkietowi", że jego koncern prowadzi rozmowy z kilkoma partnerami z Polski i z regionu w sprawie budowy instalacji do zamiany węgla w gaz. Nie jest jednak pewne, czy powstanie ona w naszym kraju.
Technologią tą zainteresowane są również Zakłady Azotowe Puławy i KGHM Cuprum. Nic dziwnego. Od wielu lat jest ona z powodzeniem stosowana na całym świecie. W Polsce próby jej wprowadzenia były blokowane. Zarówno w PRL, jak i po 1989 roku.
"Parkiet" dotarł do oficera wywiadu PRL, który na zlecenie ówczesnych władz badał technologię gazyfikacyjną na Zachodzie. W latach 70. Gierek zakupił ją w RFN, jednakże kremlowscy decydenci kazali mu oddać nabytą instalację na złom.