Sarkozy i Merkel: Chcemy uratować euro i chcemy je wspierać

Niemcy i Francja są gotowe zbadać, czy możliwe jest przyspieszenie wpłat kapitału na stały Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, tak by mógł on funkcjonować już od lipca 2012 r. - poinformowała w Berlinie kanclerz Angela Merkel

Publikacja: 09.01.2012 15:14

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy chcą, aby Grecja pozostała w stre

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy chcą, aby Grecja pozostała w strefie euro. "Chcemy, aby Grecja pozostała członkiem euroregionu" - powiedziała w poniedziałek kanclerz Merkel po spotkaniu z prezydentem Francji

Foto: AFP

Przywódcy Francji i Niemiec podkreślili też na wspólnej konferencji prasowej potrzebę wzmocnienia skuteczności aktualnie obowiązującego Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), przeznaczonego na pomoc zadłużonym państwom strefy euro.

Według Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego negocjacje w sprawie uzgodnionego na grudniowym szczycie UE nowego paktu fiskalnego, którego celem jest wzmocnienie dyscypliny budżetowej, idą sprawnie i może być on gotowy do podpisania 1 marca tego roku.

- Chcemy uratować euro i chcemy je wspierać - powiedział Sarkozy. Przyznał jednak, że sytuacja w strefie euro jest "napięta".

Poparcie dla "podatku Tobina"

Planując rychłe wprowadzenie spornego podatku od transakcji finansowych Francja chce dać dobry przykład pozostałym krajom - tłumaczył prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Poparcie dla "podatku Tobina" wyraziła kanclerz Angela Merkel.

- Jeśli nie damy dobrego przykładu, nic się nie wydarzy - powiedział Sarkozy. - Nie ma wątpliwości, że możemy dać strefie euro impuls do wprowadzenia podatku (od transakcji finansowych), a jeśli tak się stanie opinia publiczna na całym świecie będzie zadawać pytania, dlaczego sektor finansów ma być wyłączony z podatku, który mądrze wprowadziła strefa euro".

Merkel oświadczyła, że osobiście popiera wprowadzenie podatku od transakcji finansowych nawet tylko w strefie euro, choć w jej chadecko-liberalnym rządzie nie ma zgody w tej sprawie.

Podatkowi Tobina dla całej UE sprzeciwia się Wielka Brytania, twierdząc, że byłby on skuteczny jedynie obowiązując globalnie.

Pakiet wsparcia Grecji pilnie potrzebny

Wypłata kolejnej transzy międzynarodowej pomocy dla Grecji nie będzie możliwa, jeśli nie będzie szybkich postępów w sprawie drugiego pakietu  pomocowego dla tego kraju, w tym dobrowolnej restrukturyzacji zadłużenia Aten będącego w rękach prywatnych inwestorów - oświadczyła Angela Merkel. - Chcemy, aby Grecja pozostała członkiem euroregionu - zapewniła kanclerz Niemiec.

Merkel zapowiedziała, że będzie rozmawiała o Grecji we wtorek z szefową  Międzynarodowego Funduszu Walutowego  Christine Lagarde.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą