Fiński minister: "szkodliwy" pakt fiskalny

Finlandia nie powinna podpisywać przygotowanego przez Unię Europejską nowego paktu fiskalnego – uważa Erkki Tuomioja, mister spraw zagranicznych Finlandii

Publikacja: 17.01.2012 16:06

Erkki Tuomioja, mister spraw zagranicznych Finlandii

Erkki Tuomioja, mister spraw zagranicznych Finlandii

Foto: Bloomberg

Jak informuje portal euobserver, cytując wypowiedzi fińskiego ministra zamieszczone na jego blogu, nowy pakt „jest w najlepszym razie niepotrzebny a w najgorszym szkodliwy". Tuomioja krytykuje Brukselę za „straszny pośpiech" w tworzeniu oraz wdrażaniu przygotowanych postanowień, które są obchodzeniem „normalnych procedur prac parlamentarnych". Zwraca przy tym uwagę, że w większości nowy pakt pokrywać się będzie z istniejącymi już przepisami zapisanymi w tzw. „sześciopaku". W swoim wpisie Erkki Tuomioja tłumaczy, że wprowadzenie nowego paktu „spowoduje zamieszanie w systemie decyzyjnym UE, podważy rolę Komisji Europejskiej oraz doprowadzi do nowych podziałów wewnątrz Wspólnoty".

- Cały pakt jest w najlepszym razie niepotrzebny a w najgorszym szkodliwy. Finlandia ma dość powodów, by sprzeciwiać się jego ratyfikacji – napisał na swoim blogu Erkki Tuomioja.

Zdaniem fińskiego ministra nowy pakt został napisany jako ustępstwo wobec Niemiec. W zamian, za jego wprowadzenie, największy płatnik w UE miałby zgodzić się na zwiększenie roli Europejskiego Banku Centralnego w walce z kryzysem zadłużenia.

- Nie powinniśmy przyjmować rozkazów od nikogo – napisał Tuomioja.

Blogowy wpis Erkki Tuomioja wyraża jego osobiste zdanie i nie pokrywa się ze stanowiskiem zajętym przez rząd fiński. W ubiegłym tygodniu Kimmo Sasi, szef parlamentarnej komisji ds. finansów zapowiedział, że Finlandia jest gotowa podpisać nowe porozumienie.

Atmosfera w Finlandii staje się coraz bardziej eurosceptyczna. W ostatnich wyborach do parlamentu niemal co piąty obywatel zagłosował na partię „Prawdziwi Finowie", która, w swoim programie, sprzeciwiała się udziałowi w drugim programie ratunkowym dla Grecji. Jeszcze w styczniu poznamy owego prezydenta Finlandii. Faworytem do objęcia stanowiska jest Sauli Niinisto, reprezentant konserwatywnej Partii Koalicji Narodowej, który nie jest największym zwolennikiem polityki Brukseli.

Po ostatnim tygodniu pozycja Helsinek uległa znaczącej zmianie. Po utracie najwyższego ratingu wiarygodności kredytowej, w ocenie agencji Standard & Poor's, przez Francję i Austrię w strefie euro pozostały tylko cztery kraje z oceną AAA. To właśnie od nich zależeć będzie przyszłość Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF), który jest obecnie głównym narzędziem ratunkowym UE. Wczoraj sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej, kiedy agencja S&P ogłosiła, że ścina rating samego funduszu potęgując obawy, że koszt pożyczek ratunkowych poszybuje w górę co mocno ograniczy możliwości pomocowe.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą