The Wall Street Journal: Kryzys wymusza finansowe manewry

Przez prawie cały 2011 r. globalne rynki finansowe były zamknięte dla Portugalii i jeden z największych tam konglomeratów zdecydował się wtedy na pozyskiwanie pieniędzy z innego źródła.

Publikacja: 14.12.2013 05:00

W ciągu 21 miesięcy sprzedał za ponad 6 mld euro swoje obligacje jednemu z własnych funduszy inwestycyjnych, co w sposób oczywisty zwiększyło ryzyko inwestorów.

Ta operacja Espirito Santo International się opłaciła. Konglomerat miał czym finansować bieżącą działalność, a inwestorzy instytucjonalni i detaliczni, którzy powierzyli swoje pieniądze funduszowi ES Liquidez, otrzymali je z powrotem razem z odsetkami.

Cały ten manewr, wprawdzie zgodny z prawem i obowiązującymi w Portugalii przepisami regulującymi rynek finansowy, uwidocznił, do jakiej finansowej gimnastyki musiały uciekać się korporacje, w tym również banki, aby przetrwać kryzys finansowy w tym regionie.

W Hiszpanii banki znalazły się w konflikcie z rządowymi regulacjami po tym, jak za miliardy euro sprzedawały preferowane akcje detalicznym klientom, którzy traktowali je po prostu jak produkt oszczędnościowy. Wielu klientów straciło część swoich pieniędzy związanych z tymi papierami, kiedy w ubiegłym roku banki zostały znacjonalizowane.

We Włoszech niektóre fundacje były zmuszone dużo pożyczać albo uszczuplać własne zasoby, by zasilać funduszami należące do nich banki. Teraz niektóre fundacje walczą o utrzymanie się na powierzchni.

Walka o gotówkę szczególnie ostra była w Portugalii po tym, jak jej rząd stracił dostęp do rynków kapitałowych i w 2011 r. musiał skorzystać z międzynarodowej pomocy. W pewnym momencie cztery piąte aktywów funduszu ES Liquidez stanowiły papiery emitowane przez bank Espirito Santo, co narażało inwestorów na wielkie ryzyko i było wyraźnym konfliktem interesów.

2013 Dow Jones & Company, Inc.All Rights To subscribe to The WSJ Europe: www.wsjeuropesubs.com

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą