The Wall Street Journal: Ameryka eksportuje ropę

Szczęśliwy paradoks amerykańskiego rynku energetycznego polega na tym, że krajowy boom w segmencie paliw kopalnianych zdołał pokonać destrukcyjną politykę rządu federalnego.

Publikacja: 18.12.2013 05:00

Najnowszy przykład powrotu zdrowego rozsądku to sugestia sekretarza energetyki Ernesta Moniza, że Stany Zjednoczone ponownie powinny rozważyć sensowność utrzymywanego od 40 lat zakazu eksportu ropy naftowej.

– Od czasu wprowadzenia tych ograniczeń w świecie energetyki pojawiło się wiele zjawisk, które zasługują na dokonanie nowych analiz i sprawdzenie, na ile świat energetyki nie jest już podobny do tego z lat 70. ubiegłego stulecia – powiedział Moniz na ubiegłotygodniowym Forum Prognoz Energetycznych w Nowym Jorku.

Zakaz eksportu ropy był wynikiem cenowej paniki politycznej z początku lat 70., która stworzyła najgorszą politykę energetyczną w historii USA. Podniesienie tej kwestii przez E. Moniza było ze wszech miar słuszne i trzeba mieć tylko nadzieję, że teraz Kongres podejmie stosowne działania.

Boom naftowy w USA wywołały prywatne inwestycje i pomysłowość, co zupełnie zmieniło rynek naftowy w Ameryce Północnej, a Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że do 2015 r. Stany Zjednoczone  wyprzedzą Arabię Saudyjską i Rosję i staną się największym na świecie producentem ropy naftowej.

Ale poza nielicznymi wyjątkami amerykańskim producentom wciąż nie wolno eksportować ropy bez licencji Departamentu Handlu.

Departament ostatnio wydaje więcej licencji, aczkolwiek kapryśnie, i USA eksportują już średnio prawie 100 tys. baryłek ropy dziennie, głównie do Kanady. Ale to o wiele mniej, niż producenci ropy mogliby eksportować, gdyby nie musieli stosować się do tych biurokratycznych ograniczeń.

2013 Dow Jones & Company, Inc.All Rights To subscribe to The WSJ Europe: www.wsjeuropesubs.com

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą