Jak uniknąć najgorszego na rynku akcji?

Rynek akcji jest w odwrocie. Czy w tych okolicznościach można liczyć na sensowną radę analityka?

Publikacja: 29.02.2016 11:28

Jak uniknąć najgorszego na rynku akcji?

Foto: Bloomberg

Co kupić a co sprzedać? Okazuje się, że najlepszą strategią jest wysłuchanie opinii eksperta i postąpienie na odwrót.

Najbardziej ulubione przez analityków akcje na świecie, od amerykańskiego producenta gier Activision Blizzard po chińskiego wytwórcę sprzętu elektrycznego Midea Group, w 2016 roku średnio potraciły po 16 proc. Z kolei walory firm plasujących się na dole rankingów analityków są tylko 3,4 proc. na minusie, wynika z analizy Bloomberga.

Popularne spółki stały się ofiarami swojego sukcesu w okresie kiedy inwestorzy pozbywają się ich akcji by sprostać fali umorzeń, wskazuje BNP Paribas Investment Partners.

W Stanach Zjednoczonych chybione strategie momentum (inwestowanie w szybko rosnące akcje przy jednoczesnej krótkiej sprzedaży walorów tracących) sprawiło, że akcje faworyzowane przed fundusze hedgingowe w tym roku odstają od indeksu Standard&Poor's500 o 4,6 pkt proc. W okresie minionych czterech lat średnio każdego roku o 10 pkt proc, walory te biły wskaźnik szerokiego amerykańskiego rynku akcji., wskazują dane Goldman Sachs Group.

Rosnące straty na akcjach, które poprzednio były liderami pogłębiają pesymizm inwestorów zmagających się z pierwszym od ponad czterech lat niedźwiedziem na rynku walorów o statusie globalnym.

- Kiedy trzeba zredukować ryzyko i dobre akcje wypadają razem z gorszymi naprawdę musisz mieć zaufanie do analityków fundamentalnych - wskazuje Julian Emmanuel odpowiedzialny za strategie na rynku amerykańskich i instrumentów pochodnych w UBS Securities Podkreśla, że poprzednio walory określane byłyby jako wzrostowe za rozsądną cenę i trzeba zadać sobie pytanie ,czy kursy stały się nieuzasadnione.

Wskaźnik MSCI All-Country World Index w minionym tygodniu zyskał 0,9 proc. i tegoroczną stratę zmniejszył do 6,5 proc. W tym miesiącu znalazł się s trefie niedźwiedzia po raz pierwszy od 2011 roku, gdyż obawy o perspektywy chińskiej gospodarki i taniejąca ropa naftowa spowodowały ucieczkę od ryzykownych aktywów. Inwestorzy pozbywali się z portfeli akcji dobrych spółek, gdyż właśnie takie papiery najłatwiej było sprzedać.

- W tym roku prawdopodobnie fala umorzeń w funduszach państwowych i inwestycyjnych sprawiła, że właśnie te walory znalazły się pod presją sprzedaży - wyjaśnia Caroline Maurer, odpowiadająca za akcje spółek z Chin, Hongkongu, Tajwanu i Singapuru w BNP Paribas Investment Partners.

50 najlepiej ocenianych przez analityków firm o kapitalizacji powyżej 5 miliardów dolarów mających co najmniej pięć rekomendacji jest notowanych średnio na poziomie 4,1 wartości aktywów netto. Producenci energii dominują wśród spółek najgorzej ocenianych przez ekspertów i średnio wyceniani są na poziomie 2,2 wartości księgowej.

Mikio Kumada, globalny strateg LGT Capital Partners w Hongkongu, wyjaśnia, że kiedy dynamika rynku zmienia się analitycy potrzebują czasu by się do tego dostosować. Wspomina marzec 2009 roku kiedy wśród analityków dominował pesymizm , a jak się okazało później był to idealny czas do inwestowania w akcje.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą