Po krwawej łaźni dług tani jak barszcz

Wielka okazja dla spółek mających nadwyżkę gotówki.

Publikacja: 02.03.2016 11:48

Po krwawej łaźni dług tani jak barszcz

Foto: Bloomberg

Takie firmy jak Deutsche Bank, Anglo American, Banco Comercial Portugues i inne , których obligacje potaniały poniżej wartości nominalnej mogą po okazyjnej cenie skupić z rynku swoje walory i z tego korzystają. Redukcja zadłużenia podbija zyski, a także zwiększa zaufanie inwestorów

W tym roku europejskie korporacje wykupiły obligacje bądź zorganizowały przetargi na dług o wartości 57 miliardów euro (62 miliardy dolarów ), szacuje David Leeming, zarządzający zobowiązaniami w Royal Bank of Scotland. To ponad pięć razy więcej w tym okresie niż przed rokiem, twierdzi Leeming monitorujący skup własnych obligacji przez firmy zachodnioeuropejskie i w krajach nordyckich.

. Jeszcze więcej takich transakcji może być w nadchodzących miesiącach czy latach zważywszy na kruche fundamenty europejskich gospodarek. Wiele spółek opływa w gotówkę, którą z braku wiary w perspektywy wzrostu własnego biznesu nie przeznaczają na fuzje i przejęcia. , zwraca uwagę Barnaby Martin, strateg europejskiego długu w Bank of America Ciorp. Skup długu jest sposobem na redukcję ryzyka, co ma sens wówczas, kiedy perspektywy zysku nie są zbyt różowe.

- Świadczy to, że spółki czują, iż deflacja w Europie nie zachęca do zadłużania się i ekspansji - wyjaśnia Martin.

Powodów do takich obaw nie brakuje. W minionym miesiącu ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły o 0,2 proc. w ujęciu rok dom roku, a przez trzy lata inflacja utrzymuje się poniżej celu Europejskiego Banku Centralnego wyznaczonego na poziomie około 2 proc.. wzrost PKB zaś w czwartym kwartale 2015 wyniósł tylko 1,5 proc. wobec tego samego okresu rok wcześniej.

W przypadku skupu obligacji przez Deutsche Bank chodziło też częściowo złagodzenie obaw inwestorów o pozycje kapitałową niemieckiego kredytodawcy. 12 lutego 2016 DB zaoferował wykup obligacji za 5,4 miliarda dolarów w walucie amerykańskiej i euro po tym jak zanurkowały jego akcje i dług.

W poniedziałek niemiecki kredytodawca poinformował , iż w ostatniej rundzie skupu inwestorzy wyrazili chęć sprzedaży długu zaledwie za 740 miliony dolarów, kiedy Deutsche Bank zaoferował wykup papierów za 2 miliardy dolarów.

Kierownictwo Deutsche Banku interpretuje to jako dowód na poprawę klimatu na rynku długu i chęć przetrzymania tych papierów przez inwestorów w oczekiwaniu na poprawę notowań. Skup w tym kwartale ma przynieść bankowi 55 milionów euro czystego zysku.

Skup papierów dłużnych zwykle najbardziej opłaca się tym firmom, które dysponują względnie dużymi zasobami gotówki, a jeszcze lepiej jest, kiedy rynkowa cena obligacji znajduje się poniżej ich wartości nominalnej.

- Sprytne firmy których obligacje wyceniane są nisko często jak najlepiej starają się wyko wykorzystać takie okoliczności - wskazuje John Ericson, partner w Simpson Thacher & Bartlett. Często papiery skupowane prze emitentow mają rating spekulacyjny, ale zdarzają się też walory o ratingu inwestycyjnym tak jak to jest w przypadku Deutsche Banku. Takie transakcje są typowe raczej dla Europy, gdyż w Stanach Zjednoczonych wiele firm dysponujących nadwyżką gotówki woli skup akcji bądź przejmowanie konkurentów, twierdzi Martin.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą