Co się dzieje z chińskimi analitykami?

Tak jak obecnie nie mylili się od dawna.

Aktualizacja: 30.06.2016 16:13 Publikacja: 30.06.2016 12:48

Co się dzieje z chińskimi analitykami?

Foto: Bloomberg

Firmy z indeksu Shanghai Composite w 2015 roku wypracowały zysk na akcję 33 proc. mniejszy niż analitycy prognozowali 12 miesięcy temu. Ta rozbieżność jest teraz największa od 2009 roku i dalece dystansuje in minus trafność przewidywań ekspertów amerykańskich. Co więcej pomyłka jest dwukrotnie większa niż w przypadku chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu.

Skąd tak duże przestrzelenie? Chińskim przemysłowym gigantom zaszkodziła reorientacja rządu, który stawia na rozwój branż usługowych. Nadmierne moce wytwórcze powodują zmienność zysków takich firm dominujących w indeksie Shanghai Composite (spadł o 17 proc. w 2016 r.), których akcje w tym roku znalazły się wśród najbardziej przecenionych.

Dlaczego więc analitycy nie wzięli pod uwagę takiej zmiany w gospodarce? Foundation Asset Management (HK) Ltd. wyjaśnia, że na rynku na którym krótka sprzedaż jest prawie niemożliwa istnieje niewielkie zapotrzebowanie na krytyczne analizy i stratedzy odczuwają presje by prezentować optymistyczne prognozy.

- Transformacja gospodarki z proeksportowej na prokonsumencką jest bolesna i wymaga lat - wskazuje Ben Surtees, londyński zarządzający Jupiter Asset Management. Jego zdaniem chińscy analitycy nie uchwycili zachodzących zmian.

Spośród spółek z Shanghai Composite, które od końca marca opublikowały roczne wyniki, a Bloomberg zebrał dla nich prognozy 68 proc. nie sprostało przewidywaniom. PetroChina Co., największy w Chinach producent ropy i gazu w pierwszym kwartale 2016 poniósł pierwszą stratę w historii, a w przypadku Zijin Mining Group Co.,  największego producenta złota zysk netto obniżył się o 85 proc.

Wprawdzie niektórzy zarządzający powiadają, iż nauczyli się już z rezerwą traktować prognozy ekspertów i je odpowiednio redukują na potrzeby własnych szacunków, ale konsensus jest istotny kiedy porównuje się wyceny na światowych rynkach akcji. Wskaźnik cena/zysk dla wyników prognozowanych w okresie kolejnych 12 miesięcy w Szanghaju wynosi 12,6 wobec 16,2 dla historycznych rezultatów finansowych. Dla MSCI All-Country World Index c/z uwzględniający prognozowane wyniki jest na poziomie 15.

- Chiny są droższe niż to wygląda - przekonuje Ronald Wan, prezes Partners Capital International Ltd. w Hongkongu. Uważa, że analitycy powinni sporządzać bardziej konserwatywne prognozy, do wszystkiego stosować dyskonto i sprawić, że chiński rynek będzie droższy.

Tylko w ciągu jednego roku prognozujący wyniki chińskich spółek doświadczyli rajdu na tamtejszych giełdach, który wyniósł wskaźnik Shanghai Composite najwyżej od siedmiu lat w czerwcu 2015 roku a później byli świadkami 49-proc., krachu. Sprowokował on interwencję rządu i polowanie na winowajców. To dodatkowo skłaniało ekspertów do prezentowania pozytywnych prognoz, zauważa Alex Wong z Ample Capital.

- Zyski giełdowych spółek są zmienne i nawet one nie mogą trafnie ich przewidywać -wskazuje Li Daxiao, szef analiz w Yingda Securities Co. w Shenzhen. Gdyby prognozy analityków w niewielkim stopniu różniły się od rzeczywistych wyników byłoby to normalne i zrozumiałe, podkreśla. Jego zdaniem potrzebny jest dłuższy okres by ocenić trafność prognoz ekspertów. Analitycy mają za sobą burzliwy okres , ale optymizm ich nie opuszcza. Przewidują, że w kolejnych 12 miesiącach Shanghai Composite zyska 28 proc. - Mogę powiedzieć, ze jest to bardzo nieprawdopodobne - ocenia Ben Surtees z Jupiter Asset Management.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?