Kurs euro wobec dolara sięgnął najniższego poziomu od 20 miesięcy i bardzo niewiele dzieli go od osiągnięcia parytetu. W czwartek rano za 1 euro płacono już tylko 1,0518 USD. Ostatni raz wzajemna wartość obu walut była równa w 2002 r.
Osłabieniu euro i umocnieniu dolara sprzyjają różnice pomiędzy polityką Fedu (szykującego się do podwyżek stóp) oraz Europejskiego Banku Centralnego (utrzymującego ultraluźną politykę), a także oczekiwania inwestorów, że polityka administracji Donalda Trumpa przyspieszy wzrost gospodarczy oraz inflację w USA. W czwartek dawała o sobie ponadto znać mniejsza płynność na rynkach – skutek tego, że w USA obchodzono Święto Dziękczynienia.
Polityczne kalkulacje
Analitycy Goldman Sachs zaliczyli osiągnięcie parytetu przez euro i dolara do grona najważniejszych idei, którymi mogą żyć rynki w ciągu nadchodzących 12 miesięcy. Eksperci Societe Generale wskazują zaś, że jeśli parytet nie zostanie osiągnięty w ciągu kilku miesięcy, to może się to już nigdy nie zdarzyć. Spodziewają się, że dolar i euro mogą zrównać się kursowo w I kwartale 2017 r., a sprzyjać temu będą polityczne napięcia w strefie euro, takie jak włoskie referendum konstytucyjne, które odbędzie się 4 grudnia.
Różnicę w postrzeganiu przez inwestorów perspektyw USA i strefy euro widać również na rynkach akcji. O ile amerykański indeks giełdowy S&P 500 zyskał od zwycięstwa Trumpa 3 proc. i bił historyczne rekordy, to paneuropejski Stoxx Europe 600 wzrósł w tym czasie tylko o 1,7 proc. i jest o ponad 10 proc. niżej niż rok temu.
– Niemal irracjonalny pęd inwestorów do amerykańskich aktywów i dolara kontrastuje z ostrożnością, z jaką lokują oni pieniądze na europejskich rynkach akcji. Ta ostrożność jest związana z obawami politycznymi dotyczącymi m.in. włoskiego referendum konstytucyjnego. Biorąc pod uwagę to, że w przyszłym roku odbędą się wybory parlamentarne w Holandii, Francji i Niemczech, trudno będzie pozbyć się tych obaw, niezależnie od tego, jak atrakcyjne mogą być niektóre wyceny – wskazuje Michael Hewson, analityk CMC Markets.