USA/Wielka Brytania: Wielka tytoniowa fuzja za 49 mld USD

Koncern tytoniowy British American Tobacco (BAT) przejmie za 49,4 mld USD 57,8 proc. akcji swojego amerykańskiego rywala Reynolds American. 29,4 mld USD z tej sumy zostanie zapłacone w gotówce, a reszta w akcjach BAT. Z połączenia obu firm powstanie największa na świecie notowana na giełdzie spółka z branży tytoniowej.

Publikacja: 18.01.2017 05:00

 

BAT jak dotąd posiadał 42 proc. udziałów w Raynolds. W zeszłym roku złożył ofertę przejęcia reszty udziałów za 47 mld USD, ale została ona wówczas odrzucona. Przejęcie Reynolds, właściciela m.in. znanej marki papierosów Camel, oznacza, że BAT po 12 latach nieobecności powróci na amerykański rynek. Jednocześnie koncern ten jest silnie obecny na rynkach wschodzących. BAT jest również światowym liderem w segmencie papierosów elektronicznych. – To stworzy silniejszy, globalny biznes tytoniowy i produktów nowej generacji z bezpośrednim dostępem naszych produktów do najbardziej atrakcyjnych rynków świata – zapowiada Nicandro Durante, prezes BAT.

„Myślimy, że ta umowa ma sens operacyjny i strategiczny" – piszą analitycy RBC Capital Markets.

Analitycy wskazują, że ta wielka transakcja może przyspieszyć falę fuzji i przejęć w branży tytoniowej. Koncerny takie jak Philip Morris International czy Japan Tobacco walczą przecież o udziały w rynku, który w ostatnich latach się kurczył. Konsolidacja w branży nabiera więc tempa.

W zeszłym roku Reynolds zakończył przejęcie swojego amerykańskiego rywala, firmy Lorillard. Nabył ją za 25 mld USD, ale musiał się pozbyć szeregu marek papierosów (w tym Winston i Salem).

BAT i Raynolds miały, według danych Euromonitor, w 2015 r. łącznie 12,5 proc. udziałów w światowym rynku papierosów. Udział Philip Morris International, właściciela marki Marlboro, sięgał wówczas 14,7 proc., Japan Tobacco wynosił 8,8 proc., a brytyjskiego Imperial Tobacco 5 proc. Rynkowym liderem był chiński państwowy koncern China National Tobacco, mający udział w światowym rynku wynoszący 44 proc.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą