Linie lotnicze: 58 mld USD w strzykawce

Rządy na całym świecie deklarują pomoc swoim liniom lotniczym, aby te mogły przetrwać obecny kryzys. Same Stany Zjednoczone zobowiązały się przekazać 58 mld USD branży.

Publikacja: 27.03.2020 05:02

Linie lotnicze: 58 mld USD w strzykawce

Foto: AdobeStock

Koronawirus sparaliżował międzynarodowy transport lotniczy. – W przypadku linii lotniczych jest to prawdziwa apokalipsa – powiedział Alexandre de Juniac, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA).

W desperackim dążeniu do zachowania części przychodów i utrzymania globalnych łańcuchów dostaw linie takie jak US Delta Air Lines, Air New Zealand i Etihad Airways z Abu Zabi dołączyły do listy przewoźników, którzy przekształcili samoloty pasażerskie i wykonują nimi transporty towarów. W dłuższej perspektywie nawet to nie wystarczy.

– Nikt nie jest w stanie przetrwać dłużej niż kilka miesięcy, kiedy występuje bezprecedensowy, 95-proc. spadek liczby pasażerów, a nawet 100-proc. w niektórych przypadkach, gdy wszystkie koszty stałe pozostają – powiedział Brendan Sobie, analityk rynku lotniczego.

IATA szacuje, że pandemia będzie kosztować linie lotnicze 252 mld USD utraconych przychodów w tym roku. Organizacja wezwała rządy do udzielenia wsparcia przewoźnikom.

Senat USA przyjął pakiet pomocy o wartości 58 mld USD, z czego połowa zostanie przekazana w formie dotacji na pokrycie wynagrodzeń 750 tys. osób z personelu linii lotniczych. Tym samym firmy nie będą mogły zwolnić tych pracowników przed 30 września. Ustawa nakłada na linie lotnicze ograniczenia dotyczące wykupu akcji, wypłaty dywidend czy wynagrodzeń dla kadry kierowniczej.

Podobnie jak w Australii i Nowej Zelandii minister finansów Singapuru zapowiedział, że wkrótce zostanie przedstawiony plan ratowania linii lotniczych. DOS

Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?
Gospodarka światowa
Rosja wraca do próby szantażu nuklearnego