Norwegia. Rząd weźmie kawałek z tortu o wartości 950 mld USD

Norweski państwowy fundusz majątkowy, który zarządza 950 mld USD, wkrótce będzie musiał sprzedać niektóre aktywa, aby sfinansować część rządowej walki ze skutkami koronawirusa. Tak źle nie było nawet podczas ostatniego kryzysu finansowego.

Publikacja: 01.04.2020 05:00

Norwegia. Rząd weźmie kawałek z tortu o wartości 950 mld USD

Foto: Adobestock

Norwegia przeżywa największy szok gospodarczy od pół wieku. Przychody państwa z ropy naftowej – które kierowane są do funduszu – gwałtownie spadły, a rząd ma znacznie mniej gotówki do wykorzystania na pomoc gospodarce. Oznacza to, że będzie musiał wycofać z funduszu najwyższe w historii kwoty, aby związać koniec z końcem.

– Rząd zrobi wszystko co konieczne i wyda pieniądze potrzebne do ochrony norweskiej gospodarki i biznesu podczas kryzysu – powiedziała Erna Solberg, premier Norwegii.

Yngve Slyngstad, prezes norweskiego funduszu, powiedział, że przepływy pieniężne w tym roku będą znacznie niższe, niż wcześniej oczekiwano. W 2019 r. do funduszu wpłynęło 243 mld koron (23 mld USD).

Tymczasem obliczenia analityków Bloomberga pokazują, że rząd Norwegii będzie musiał wycofać w tym roku z funduszu rekordowe 266 mld koron (25,4 mld USD), biorąc pod uwagę obecną cenę ropy. Dotychczasowym rekordem było wycofanie 88 mld koron (8,42 mld USD) w 2016 r. – wówczas rząd po raz pierwszy sięgnął po pieniądze z funduszu.

Jednak sytuacja szybko się pogarsza, a ostateczna kwota może być znacznie wyższa. Jeszcze tydzień temu analitycy Bloomberga prognozowali, że rząd weźmie z funduszu zaledwie 150 mld koron (14 mld USD).

Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa jest dla instytucji zgoła odmienny niż ten z lat 2008–2009. Wówczas norweski fundusz korzystał z globalnej wyprzedaży, aby kupować tanie akcje. Tylko w I kwartale 2009 r. kupił walory spółek z wielu rynków, m.in. z USA, za 136 mld koron (13 mld USD). Był to z punktu widzenia czasu bardzo dobry ruch, bowiem wówczas rozpoczęła się najdłuższa hossa w historii amerykańskiej giełdy. DOS

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą