Pracownicy przygotowujący się do przejścia na emeryturę w Hongkongu i Singapurze zwrócili się w stronę funduszy dochodowych, które oferują regularne płatności zamiast ryczałtowych oszczędności emerytalnych. Staje się to szczególnie popularne, ponieważ praktyki drukowania pieniędzy banków centralnych utrudniają zachowanie wartości gotówki.
„Produkty dochodowe, które zapewniają regularne wypłaty, są w modzie" - powiedziała Sally Wong, dyrektor generalna Hong Kong Investment Funds Association. „Starzejąca się populacja w Azji, a także środowisko niskich stóp procentowych to główne czynniki, które się do tego przyczyniają".
Szczególnie wyróżniają się azjatyckie fundusze o stałym dochodzie. Według Morningstar, takie fundusze sprzedane w Hongkongu i Singapurze wzrosły w czerwcu o 1,36 miliarda do 45 miliardów dolarów. Przyniosły średnie skumulowane zwroty na poziomie około 1,2 proc. od początku roku do dnia 22 lipca - dobre wyniki, biorąc pod uwagę, że wiele światowych funduszy akcyjnych jest na minusie.
Szybsze niż przewidywano ponowne otwarcie regionu po pandemii koronawirusa jest sercem nowo odkrytego uroku rynku. Od Korei po Chiny największe firmy korzystają na stopniowym wznowieniu fabryk, usług finansowych i wydatkach konsumenckich w ostatnich miesiącach. Swoja rolę odegrał również banki centralne, zalewając rynki płynnością i obniżając rentowność tradycyjnego długu. Inwestorzy wolą przyjmować pieniądze w regularnych ratach niż odkładać długoterminowo, gdy stopy procentowe mogą dalej spadać.
„Ponieważ Azja jako pierwsza wychodzi z wirusa, popularność azjatyckich funduszy o stałym dochodzie rośnie" - powiedziała Elisa Ng, szefowa funduszy Hongkongu i Chin w JPMorgan Asset Management. „Wszystkie najlepiej sprzedające się fundusze w Hongkongu mają teraz regularne miesięczne wypłaty. Ze względu na niskie stopy procentowe, jeśli wpłacasz pieniądze na konto oszczędnościowe, w zasadzie nic nie dostajesz ".