Reklama
Rozwiń

UE chce być największym emitentem zielonych obligacji

W październiku Unia Europejska rozpocznie sprzedaż zielonych obligacji, które sfinansują część planu naprawczego, który ma pomóc podnieść się gospodarkom po pandemii. Jest to pierwszy krok w kierunku stania się największym emitentem ekologicznego długu na świecie.

Publikacja: 07.09.2021 15:06

UE chce być największym emitentem zielonych obligacji

Foto: Bloomberg

We wtorek Komisja Europejska ogłosiła szczegóły planu emisji zielonych obligacji. Są to instrumenty finansowe, które umożliwiają pozyskanie funduszy na realizację projektów związanych z takimi obszarami, jak ekologia czy OZE. UE ma się stać największym emitentem zielonych obligacji na świecie, wykorzystując je do sfinansowania prawie jednej trzeciej swojego planu naprawczego o wartości 800 mld euro.

– Determinacja państw członkowskich w promowaniu zrównoważonej transformacji odpowiada rosnącemu popytowi na rynku – powiedział Johannes Hahn, komisarz ds. budżetu. – Trzeba jednak udowodnić, że inwestycje mają pozytywny wpływ na środowisko – stwierdził Hahn. Komisarz dodał również, że zamiar emisji do 250 mld euro zielonych obligacji do końca 2026 r. uczyni UE ich największym emitentem na świecie. Komisja zapowiedziała, że w październiku, w zależności od warunków rynkowych, wyemituje pierwszą transzę zielonych obligacji.

Wspólnota próbuje również walczyć z greenwashingiem, wydając własne normy dotyczące zielonych obligacji i ramy określające, jakie działania gospodarcze można uznać za zrównoważone pod kątem środowiska.

„Ramy dają inwestującym w te obligacje pewność, że pozyskane środki zostaną przeznaczone na zielone projekty i że Komisja zda sprawozdanie na temat ich wpływu na środowisko" – stwierdziła w oświadczeniu KE.

Aby otrzymać swoją część z pakietu naprawczego, kraje Wspólnoty zobowiązały się przeznaczyć co najmniej 37 proc. środków na projekty związane z klimatem.

Debiut UE na rozwijającym się rynku tzw. etycznych instrumentów dłużnych ma nastąpić po inauguracyjnej sprzedaży zielonych obligacji przez Hiszpanię, do jakiej doszło we wtorek. Dzięki emisji 20-letnich papierów do budżetu Hiszpanii trafi 5 mld euro. Jak nieoficjalnie dowiedziała się agencja Reuters, popyt na zielone obligacje był jednak znacząco wyższy i wyniósł 38,5 mld euro. Z kolei w środę Niemcy zamierzają uplasować już czwartą transzę zielonych obligacji.

Gospodarka światowa
Exit poll: Blok CDU/CSU wygrał wybory w Niemczech. AfD dostała prawie 20 proc. głosów
Gospodarka światowa
Czy Buffett powinien się bać?
Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji
Gospodarka światowa
Przedwyborcze Niemcy: partyjny czas wielkich obietnic
Gospodarka światowa
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny?
Gospodarka światowa
Niemcy: Transport ratuje przemysł