Tusk: analizujemy kwestię postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu

Koalicja Platformy Obywatelskiej (KO), Polski 2050-Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) i Nowej Lewicy dysponuje większością, by postawić przed Trybunałem Stanu (TS) prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego i obecnie analizuje tę kwestię, zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej (PO) i kandydat koalicji na premiera Donald Tusk.

Publikacja: 21.11.2023 16:37

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Bloomberg

"W tej chwili dysponujemy większością głosów wystarczającą, aby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego. Analizujemy tę kwestię, bo chcemy w sposób odpowiedzialny używać tego bardzo poważnego narzędzia dyscyplinującego, zmuszającego do odpowiedzialności politycznej, czasami też w konsekwencji też karnej polityków i funkcjonariuszy najwyższego szczebla" - powiedział Tusk, pytany o realizację zapowiedzi koalicji w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności przed TS wysokich urzędników państwowych.

Postawienie przed TS prezydenta wymaga dwóch trzecich ustawowej liczby członków Zgromadzenia Narodowego. W przypadku premiera i członków rządu trzeba zebrać większość 3/5 w Sejmie. Do postawienia przed TS prezesa NBP wymagana jest bezwzględna większość głosów, a taką nowa koalicja ma. Uchwała Sejmu o postawieniu przed TS oznacza zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy.

"Kompletujemy w tej chwili narzędzia, które są niezbędne i wiemy, jak je skutecznie wykorzystać, jak ich skutecznie użyć, aby doprowadzić do ujawnienia całej prawdy o nadużyciach i pociągnięcia do odpowiedzialności politycznej i tam, gdzie to będzie zasadne - do odpowiedzialności karnej najwyższych urzędników państwowych, którzy za czasów rządów PiS-u dopuścili się nadużyć czy zwykłej kradzieży czy nadużyć władzy, finansowych. I ten plan mamy przygotowany detalicznie" - dodał Tusk.

Dzisiaj Sejm dokonał wyboru składu Trybunału Stanu. Przewodniczącym TS jest z mocy prawa jest I prezes Sądu Najwyższego. Wiceprzewodniczącymi, wybranymi przez Sejm zostali wskazany przez koalicję Jacek Dubois oraz wskazany przez PiS Łukasz Juliusz Andrzejewski. PiS ma w TS 7 członków, z kolei KO - 6, PSL - 2, zaś Polska 2050, Lewica i Konfederacja - po jednym.

Pozostałymi członkami TS zostali: Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.

Czytaj więcej

Prezes NBP Adam Glapiński: Kto mnie atakuje, szkodzi Polsce

Wiceprezes NBP i pierwsza zastępczyni prezesa Marta Kightley poinformowała wczoraj, że Narodowy Bank Polski (NBP) wystosował pisma w związku z zapowiedziami postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu (TS) do Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego i ma już umówione rozmowy z przedstawicielami tych instytucji.

Podpisana 10 listopada przez liderów Koalicji Obywatelskiej (KO), Polski 2050-PSL i Nowej Lewicy umowa koalicyjna zakłada m.in. pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej "odpowiedzialnych za usiłowanie bezprawnej zmiany ustroju państwa", za naruszanie Konstytucji i ustaw oraz łamanie praworządności. Przedstawiciele obecnej koalicji już wcześniej zapowiadali w mediach m.in. możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej i postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Podczas konferencji prasowej NBP, zorganizowanej także 10 listopada, Glapiński zapowiadał że o zapowiedziach postawienia go przed Trybunałem Stanu poinformuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i Europejski Bank Centralny.

Z kolei członek zarządu NBP Rafał Sura zapowiedział podczas tej konferencji, że NBP będzie na bieżąco uruchamiać procedury, które zabezpieczają - w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej i o Statucie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) - niezależność banku centralnego.

Gospodarka krajowa
Przedsiębiorczość w Polsce na tle Europy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem