Animatorzy mają 10 proc. handlu

Większość giełdowych firm notowanych na GPW wspiera płynność swoich papierów poprzez animatorów

Publikacja: 21.10.2009 09:55

Animatorzy mają 10 proc. handlu

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Tylko od początku tego roku liczba spółek, które podpisały umowę z animatorem akcji wzrosła o prawie 25 proc. Na 374 firmy notowane na głównym rynku już 253 mają podpisane umowy, w których dom maklerski zobowiązuje się do wystawiania zarówno zleceń kupna, jak i sprzedaży ich akcji w celu poprawy płynności. Na koniec 2008 roku takich spółek było o 46 mniej. Przyrost umów powinien cieszyć inwestorów. Dzięki nim mają szansę na skuteczny handel walorami większej liczby spółek.

– W przypadku niektórych spółek udział transakcji animatora w całkowitym obrocie wynosi kilkadziesiąt procent. Bez podpisanej umowy z domem maklerskim tego obrotu by po prostu nie było – mówi Marcin Piekarz, dyrektor departament uinwestycji własnych w DM BZ WBK.

[srodtytul]Rośnie udział w obrotach[/srodtytul]

Oprócz liczby umów wzrasta także udział w obrotach akcjami animatorów. Obecnie odpowiadają oni za blisko 10 proc. handlu na głównym rynku GPW. W porównaniu do 2007 r. ten udział wzrósł o 3,2 pkt. proc. Zarówno przedstawiciele rynku jak i giełdy wskazują podobne przyczyny nasilenia się obu zjawisk. – Wzrost to efekt m.in. programu wspierania płynności.

Firmy, aby nie znaleźć się w strefie niższej płynności, z konsekwencjami dla sposobu notowań i obecności w indeksach, podpisują umowy z animatorami – mówi Ludwik Sobolewski, prezes GPW. W ramach tego programu giełdowe spółki, których obroty akcjami są niskie musiały podjąć określone działania m.in. podpisać umowę z animatorem, aby nie wypaść z notowań ciągłych i giełdowych indeksów. W ramach umowy brokerzy pobierają stałą miesięczną opłatę od emitenta. Rzadko jest to więcej niż 4–5 tys. zł.

[srodtytul]Na NewConnect przymus[/srodtytul]

W przypadku rynku NewConnect sytuacja wygląda nieco inaczej tam wszystkie spółki mają obowiązek posiadania animatora, ale umowa jest podpisywana bezpośrednio z giełdą, a dopiero za nią idzie kolejna, którą broker podpisuje z firmą. – W przypadku tego rynku pojawiają się dodatkowe zagrożenia, takie jak bardzo niska płynność spółek i stabilność prowadzonych przez nie biznesów – dodaje Marek Witkowski, prezes Copernicus Securities.

[srodtytul]Inwestycje na własny rachunek[/srodtytul]

Brokerzy muszą mocno brać pod uwagę ryzyko inwestycyjne, bo to ich pieniądze służą do animacji akcjami. – Ryzyko przeprowadzanych inwestycji ponosi dom maklerski, bo inwestuje środki własne w papiery spółek. – Posiadamy wewnętrzne regulacje, które mówią z jakimi spółkami możemy podpisywać umowy. Podczas ostatniej bessy zdarzały się sytuacje, kiedy to opłaty emitenta nie pokrywały strat ponoszonych w wyniku spadku kursu spółek – mówi Marcin Piekarz, szef animatorów w DM BZ WBK. Rosnące od lutego kursy spółek zmieniły ten trend.

Giełda
Giełda w Warszawie zostawiła w tyle zagraniczne rynki
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
GPW najsilniejszym rynkiem w Europie
Giełda
Odreagowanie na amerykańskim rynku, choć daleko do pełnego spokoju
Giełda
Giełda w Warszawie w górę mimo przeceny na zagranicznych rynkach
Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach