Zwyżki na świecie za sprawą G7 i Libii

Dzisiejsza, ostatnia przed weekendem, sesja stała pod znakiem zwyżek na światowych rynkach akcji. Podziękowania należą się bankom centralnym G7 i władzom Libii

Aktualizacja: 27.02.2017 00:37 Publikacja: 18.03.2011 17:48

Zwyżki na świecie za sprawą G7 i Libii

Foto: Bloomberg

Od rana tematem numer jeden na rynkach jest wspólna akcja – na razie całkiem skuteczna – siedmiu najważniejszych banków centralnych, które zdecydowały się współdziałać na rzecz osłabienia jena, by pomóc zmagającej się ze skutkami kataklizmu japońskiej gospodarce. Spore znaczenie ma jednak również decyzja władz Libii, które pod groźbą międzynarodowej interwencji militarnej (szanse na to wyraźnie wzrosły w wyniku wprowadzenia przez ONZ zakazu lotów na krajem) zgodziły się na wstrzymanie działań wojennych.

Oba te wydarzenia spowodowały spadek niepokoju i wzrost apetyt na ryzyko, co sprzyja dzisiaj rynkom akcji. Najpierw z rana o 2,7 proc. podskoczył japoński indeks Nikkei 225, odrabiając tym samym kolejną część strat zanotowanych na pierwszych sesjach po trzęsieniu ziemi. Potem zielono zrobiło się także na rynkach europejskich. Francuski CAC-40 w pewnym momencie zyskiwał już 2 proc. Dobrze spisywały się inne indeksy.

Jednak po otwarciu Wall Street kupujący nieco odpuścili. Na samych giełdach nowojorskich indeksy rosły w pobliżu 1 proc., natomiast w Europie zwyżki zostały ograniczone do 0,3-0,8 proc.

To o tyle zaskakujące, że i z rynku amerykańskiego popłynęły dość optymistyczne wiadomości. Fed ogłosił bowiem, że największe amerykańskie banki są już na tyle mocne, że mogą wznowić lub zwiększyć wypłaty dywidend, skupować własne akcje lub zwracać kapitał pożyczony od rządu. Po tej informacji to właśnie instytucje finansowe były najlepiej spisującą się branżą wśród spółek z S&P 500. O pierwszej w historii dywidendzie poinformowało ponadto informatyczne Cisco, którego akcje drożały o 2,4 proc.

Tuż przed końcem sesji w Europie Zachodniej główne tamtejsze indeksy zyskiwały od 0,3 proc. (DAX) do 0,7 proc. (CAC-40). W USA S&P 500 rósł w tym czasie 0,7 proc.

Jak podkreślają analitycy, zagadką pozostaje to, czy interwencja banków centralnych okaże się skuteczna też w dłuższym terminie. Sytuacja w Libii może się z powrotem zaognić, a w Japonii nadal nierozwiązany jest problem zniszczonej elektrowni Fukushima. Czynników ryzyka nadal jest więc sporo i trudno przewidywać, czy (i ewentualnie jak szybko) rynki będą w stanie kontynuować odrabianie strat.

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Giełda
WIG20 przed kolejną szansą zakończenia korekty
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Giełda
Optymistyczny piątek na światowych rynkach. Europa zyskuje pomimo słabych PMI
Giełda
Niedźwiedzie udostępniły drogę do 2200 pkt
Giełda
Europejskie giełdy reagują na słabe dane
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Giełda
Szansa na dalszą hossę w USA
Giełda
Ryzyko geopolityczne