JSW - cena węgla koksowego może dalej spadać - analiza "Parkietu"

JSW - cena węgla koksowego może dalej spadać - analiza "Parkietu"

Aktualizacja: 17.02.2017 05:01 Publikacja: 20.02.2012 16:48

Tendencja spadku cen na światowym rynku węgla trwa. Większa na rynku paliwa koksowego (baza do produkcji stali), mniejsza dla węgla energetycznego. JSW oraz New World Resources uwzględniły to w kontraktach na I kw. 2012 r. (węgiel koksowy kontraktuje się kwartalnie), ale analitycy uważają, że do końca roku nie ma szans na znaczną poprawę.

 

Z raportów, do których dotarł „Parkiet" wynika, że kupujący węgiel koksowy oczekują dalszych spadków cen, choć największy gracz na swiatowym rynku, BHP Billiton, jeszcze w lutym starał się utrzymać cenę referencyjną węgla koksowego typu hard (najlepszy jakościowo i najdroższy) na poziomie 230-235 dol. za tonę.

 

Jednak musiał zgodzić się w końcu na obniżki cen od 2 do 10 dol. na tonie. Zwłaszcza, że importerzy z Chin (a to właśnie Państwo Środka jest najwiekszym konsumentem węgla kamiennego na świecie będąc jednocześnie jego największym producentem) poszukiwali węgla przynajmniej o 10 dol. tańszego. Nieoficjalne informacje z rynku mówią, że indyjskim producentom stali udało się zbić ceny amerykańskiego paliwa nawet o 35 dol. za tonę. A słabszy węgiel koksowy sprzedawany był nawet za ok. 150 dol. za tonę.

 

- Obawy są, nie ma co ukrywać, ale ceny węgla koksowego zbliżają się do poziomów z 2010 r. i mamy nadzieję, że na nich ustabilizują się na dłuższy czas. Jeśli tak będzie, nie widzę żadnego zagrożenia dla JSW - mówi „Parkietowi" Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębia. Dodaje, że widać lekkie uspokojenie cen wyrobów stalowych i samej stali, co determinuje ceny węgla koksowego i koksu.

 

- W II kw. tego roku benchmarkowe ceny węgla koksowego mogą być niższe od tych w I kw., zbliżone do cen spotowych - mówi „Parkietowi" Tomasz Duda, analityk Ipopema Securities. Jego zdaniem ceny węgla koksowego hard mogą wynieść ok. 220 dol. za tonę.

 

- Nie spodziewałbym się też znaczącej poprawy w drugiej połowie roku zwłaszcza poprzez zwiększoną podaż tańszego węgla koksowego m.in. z Mongolii, który zaczyna wypierać ten drogi surowiec z Australii - dodaje.

 

Zdaniem Jarosława Zagórowskiego z węglem z Mongolii trzeba się liczyć, ale jego zdaniem sprowadzi się to do kompensowania rynku, bo zwiększenie dostaw, głównie do Chin, sprawi, że Chińczycy nie zwiększą tylko zapotrzebowania na surowiec z Australii.

 

- Zdaniem Krzysztofa Zarychty, analityka DM BDM, w drugiej połowie roku można liczyć na lekkie odbicie. - Znów mamy powodzie z Australii, strajkować chcą też tamtejsi górnicy - podkreśla.

 

Jednak Zagórowski przyznaje, że nie chce opierać się na zdarzeniach jednorazowych. Niższe ceny JSW ma kompensować większą produkcją.

Giełda
WIG20 zaczyna się prosić o korektę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Indeksy w USA pchane nadziejami na rozwiązanie kwestii celnej
Giełda
Nowe rekordy hossy
Giełda
Wtorek na GPW: Pomoc dla Rafako, wyniki XTB, Ryvu z szansami, strata PKP Cargo
Giełda
WIG20 z tegorocznym maksimum
Giełda
Tempo wspinaczki indeksów osłabło, ale WIG z kolejnym rekordem