Kobiety na rynku kapitałowym

Oddziaływania regulacji uchwalonych przez Komisję Europejską, a dotyczących zwiększania udziału kobiet we władzach spółek giełdowych na obszarze Unii, są coraz bardziej widoczne także w przypadku rynku krajowego. Do osiągnięcia poziomu postulowanego w unijnych wytycznych nasz rynek jest dopiero w połowie drogi.

Publikacja: 08.03.2017 07:08

Kobiety na rynku kapitałowym

Foto: 123rf

W 2012 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie dyrektywy o zrównoważeniu pod względem płci obsady rad nadzorczych spółek notowanych na rynku publicznym. Zgodnie z przyjętymi założeniami spółki, w których radach nadzorczych udział kobiet jest niższy niż 40 proc., musiałyby powtórzyć procedurę naboru tak, aby w pierwszej kolejności wolne miejsca zostały przyznane odpowiednio wykwalifikowanym kobietom.

Regulacje te miałyby być wprowadzone do 2018 r. w spółkach państwowych notowanych na giełdzie bądź do 2020 r. w przypadku pozostałych spółek publicznych. Projekt dyrektywy został odrzucony w grudniu 2015 r. przez ministrów ds. pracy i polityki socjalnej państw EU. Uzasadniając odrzucenie projektu, podkreślono brak potrzeby takich przepisów, wskazując, że wiele krajów europejskich jest bądź w trakcie tworzenia, bądź posiada własne regulacje zmierzające do poprawy równowagi płci we władzach dużych firm.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Finanse
Zysk w Skarbcu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Finanse
Piątek na rynku: Asseco blisko rekordu, Kęty poprawiają wyniki, InPost szarżuje
Finanse
PZU: holding zamiast Grupy. A banki?
Finanse
Czwartek na GPW: Rekord PZU, KGHM bez przełomu, Ryvu z potencjałem
Finanse
Idą wielkie porządki w PZU. Holding zamiast Grupy. Ważą się losy banków
Finanse
GPW zakłada wyższe inwestycje, głównie w IT