Chodzi o otrzymanie tzw. decyzji zasadniczej. Formalnie potwierdza ona, że inwestycja spółki jest zgodna z interesem publicznym i polityką energetyczną.
Dokument ten umożliwia inwestorowi ubieganie się o kolejne zezwolenia administracyjne, takie jak m.in. decyzja o ustaleniu lokalizacji, a następnie zezwolenie na budowę. „Dzisiejsza decyzja przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając w latach 30. odpowiedni wolumen mocy pracującej w podstawie systemu elektroenergetycznego – mówi Minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Czytaj więcej
Rząd przeznaczy w latach 2023-2029 ponad 4,7 mld zł na wsparcie inwestycji w woj. pomorskim, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Uchwałę w tej sprawie przyjęto na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów.
Wniosek, na podstawie którego została wydana decyzja zasadnicza, został złożony przez Polskie Elektrownie Jądrowe 13 kwietnia 2023 r. Zawierał on m. in. opis charakterystyki inwestycji, w tym technologii AP1000 Westinghouse, w której elektrownia zostanie wybudowana.
We wniosku wskazano maksymalną łączną moc zainstalowaną dla 3 bloków jądrowych oraz planowany czas ich eksploatacji.