Jest decyzja zasadnicza w sprawie budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej

Jak informują Polskie Elektrownie Jądrowe 12 lipca Ministerstwo Klimatu i Środowiska dało zielone światło dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu.

Publikacja: 12.07.2023 12:23

Decyzja zasadnicza dla PEJ. P.O. prezesa spółki Łukasz Młynarkiewicz i szefowa MKiŚ Anna Moskwa

Decyzja zasadnicza dla PEJ. P.O. prezesa spółki Łukasz Młynarkiewicz i szefowa MKiŚ Anna Moskwa

Foto: MKiŚ,mat. prasowe

Chodzi o otrzymanie tzw. decyzji zasadniczej. Formalnie potwierdza ona, że inwestycja spółki jest zgodna z interesem publicznym i polityką energetyczną.

Dokument ten umożliwia inwestorowi ubieganie się o kolejne zezwolenia administracyjne, takie jak m.in. decyzja o ustaleniu lokalizacji, a następnie zezwolenie na budowę. „Dzisiejsza decyzja przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając w latach 30. odpowiedni wolumen mocy pracującej w podstawie systemu elektroenergetycznego – mówi Minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Czytaj więcej

Przygotowania do budowy atomu pochłoną blisko 5 mld zł

Wniosek, na podstawie którego została wydana decyzja zasadnicza, został złożony przez Polskie Elektrownie Jądrowe 13 kwietnia 2023 r. Zawierał on m. in. opis charakterystyki inwestycji, w tym technologii AP1000 Westinghouse, w której elektrownia zostanie wybudowana.

We wniosku wskazano maksymalną łączną moc zainstalowaną dla 3 bloków jądrowych oraz planowany czas ich eksploatacji.

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych – elektrownia na Pomorzu jest pierwszą z nich. Jako bezpośrednia odpowiedź na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną, inwestycja jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych w Polsce w ostatnich dekadach.

Energetyka
Bruksela zdradziła, ile będzie kosztować prąd z polskiego atomu. Może być taniej
Energetyka
Węglowe odpisy będą kosztować Eneę blisko 3 mld zł
Energetyka
Nadal bez decyzji o wydzieleniu węgla ze spółek energetycznych
Energetyka
Jak obniżyć ceny energii dla przemysłu? Pomoże bezpośredni zakup jej od OZE
Energetyka
Bierność na rynku energii szkodzi firmom
Energetyka
Wysyp projektów magazynów energii i bloków gazowych. PSE ujawnia plany spółek