Jak wynika z informacji GDOŚ udostępnionej na stronie urzędu, łączna wnioskowana moc reaktorów w lokalizacji Stawy Monowskie ma wynosić do 1300 MW. Oznacza budowę do czterech bloków BWRX-300. Wraz z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej inwestor wystąpił również o określenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Obecnie GDOŚ prowadzi jedno postępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej dla obiektu energetyki jądrowej - chodzi o rządowy projekt budowy dużej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Rządowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe spodziewa się decyzji w tym roku.
Czytaj więcej
Rząd chce przyspieszyć procedury prawne wdrożenia małego atomu. Będą zmiany w prawie.
Stawy Monowskie koło Oświęcimia to jedna z siedmiu potencjalnych lokalizacji dla reaktorów BWRX-300 wskazanych przez OSGE. Pozostałe to: Ostrołęka, Włocławek, Dąbrowa Górnicza, Kraków - Nowa Huta, Specjalna Strefy Ekonomiczna Tarnobrzeg - Stalowa Wola oraz okolice Warszawy.
Pierwszy reaktor BWRX-300 ma powstać w elektrowni jądrowej Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario, a budowa ma zostać ukończona w 2028 r. OSGE planuje budowę floty reaktorów BWRX-300 w Polsce, a pierwsza jednostka miałaby być gotowa przed końcem tej dekady.