Energetyka: PSE chce budować sieć morską

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są gotowe wziąć na siebie ciężar przyłączeń farm wiatrowych, które w przyszłości powstaną na Bałtyku. To informacja istotna z punktu widzenia inwestorów.

Publikacja: 10.08.2018 05:00

Energetyka: PSE chce budować sieć morską

Foto: Adobestock

 

– Jestem zwolennikiem tego, by to PSE budowały morskie sieci przesyłowe – powiedział Eryk Kłossowski, prezes PSE. – Wygląda na to, że skala przedsięwzięć na Bałtyku tego wymaga – dodał szef operatora systemu przesyłowego, wskazując na potencjał kilkunastu gigawatów, które zadeklarowano w ankiecie prowadzonej wiosną, a które są weryfikowane. W branży mówi się o 12 tys. MW, które mogą powstać.

Apetyt na stawianie elektrowni zgłosili nie tylko ci już prowadzący projekty, jak Polenergia i PGE czy spółki z decyzjami lokalizacyjnymi, np. PKN Orlen i Baltic Trade and Invest, ale także Innogy, Dong, Iberdrola, Vattenfall czy EDPR. O wejściu na ten rynek mówią też Enea, Energa i Tauron.

– To kierunek rozwoju, który poważnie bierzemy pod uwagę, ale to dopiero wstępny etap. Kolosalne znaczenie będzie miało dla nas to, kto ostatecznie będzie budował przyłącza – tłumaczy Piotr Meler, prezes Energi Wytwarzanie. Gdańska spółka zgłosiła 18 uwag do planu zagospodarowania Bałtyku.

Gdyby deklaracja PSE przełożyła się na konkretne decyzje podjęte przez Ministerstwo Energii, to dla inwestorów oznaczałoby zmniejszenie kosztów inwestycji o 25 proc. Kłossowski pytany o harmonogram budowy kilkunastu gigawatów na Bałtyku odpowiada: – To projekt obliczony na długie lata. Nie buduje się kilkunastu gigawatów offshore'u tak po prostu. To wymaga mobilizacji przemysłu stoczniowego czy dostawców turbin.

Potrzebne byłyby też dodatkowe inwestycje na lądzie wzmacniające sieci. Ich wartość szef PSE określił na poziomie obecnie realizowanego przez operatora planu inwestycyjnego. Jak wskazał Kłossowski, budowa morskiej sieci wpisuje się w politykę budowy połączeń z innymi krajami. – Jesteśmy do tego zobowiązani na mocy porozumienia dotyczącego synchronizacji krajów bałtyckich. Kabel podmorski (łączący Władysławowo z Kłajpedą – red.) jest rozwiązaniem przyjętym w porozumieniu, a nie jedną z opcji – powiedział szef PSE. AWK

Energetyka
Giełdowa przyszłość Energi. Wiemy, co planuje Orlen
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Efektywność energetyczna zaczyna się od okien - czyli jak automatyczne osłony mogą pomóc w redukcji emisji CO2
Energetyka
PGE pozyskała 2,25 mld zł od EBI na rozwój OZE
Energetyka
Będzin znów w centrum zainteresowania inwestorów
Energetyka
Oferta dzierżawy majątku Rafako w maju
Energetyka
Enea chce kolejnych akwizycji i ma na to jeszcze środki