Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.10.2018 05:04 Publikacja: 22.10.2018 05:04
Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu.
Foto: materiały prasowe
Naszym firmom energetycznym zależy najbardziej na tym, by kontrakty pozyskane w ramach rynku mocy (mechanizm wsparcia wytwarzania), o które będą walczyć po raz pierwszy w tym roku, mogły obowiązywać w całym okresie, na jaki zostały przyznane.
– Przejście z gospodarki opierającej się w 80 proc. na węglu na mniej emisyjną będzie dla nas procesem radykalnym. Potrzebne są czas i pieniądze. Jeśli zabraknie tych dwóch rzeczy, to nie będziemy mogli przekształcać się w kierunku wymaganym przez Unię Europejską – mówił Filip Grzegorczyk, prezes giełdowego Tauronu i wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (zrzesza polskich wytwórców prądu), podczas brukselskiej konferencji poświęconej sprawiedliwej transformacji. – Chcemy podążać za megatrendami, ale musimy to zrobić na własny, racjonalny sposób. Inaczej zmiany nie zyskają poparcia społecznego, a energetyka zostanie wydrenowana z pieniędzy na potrzebne inwestycje – dodał.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tauron, Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa oraz spółki zależne Polenergii - Amon i Talia zawarły porozumienie, na mocy którego polubownie zakończyły spory sądowe, dotyczące umów na zakup energii w kontraktach bezpośrednich oraz zielonych certyfikatów. Na mocy porozumienia farmy wiatrowe Polenergii dostarczą energię elektryczną o szacowanej wartości 500 mln zł w ramach 10 letnich umów.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wyczekiwana umowa pomostowa między polskim inwestorem, a więc Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, a amerykańskimi firmami została podpisana. Pozwoli ona na kontynuacje prac nad projektem jądrowym. Teraz wszystkie oczy skierowane są na Brukselę.
W obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza ds. energii USA Chrisa Wrighta Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel umowę pomostową na realizację elektrowni jądrowej. Budowa ma ruszyć w 2028 r.
Po zeszłorocznej decyzji sądu, doszło do wycofania wniosku w sprawie delistingu Energi. - Orlen nie prowadzi obecnie działań zmierzających do ponowienia tej procedury - poinformował nas koncern.
Gdy mowa o zmianach klimatycznych, najczęściej jako głównego winowajcę palcem wskazujemy transport. Tymczasem to budynki - nasze domy, biura, szkoły - odpowiadają za większy udział w emisji CO2. Zużywają najwięcej energii i generują około jednej trzeciej całkowitej emisji w Europie. To wyraźny sygnał, że jeśli myślimy poważnie o przyszłości, powinniśmy zacząć od modernizacji budynków i to nie tylko poprzez izolację czy źródła ciepła. Inteligentne technologie, takie jak automatyczne osłony zewnętrzne, powinny stać się nowym standardem w projektowaniu. To realny sposób na ograniczenie emisji, poprawę komfortu i odzyskanie kontroli nad zużyciem energii.
PGE Polska Grupa Energetyczna i Europejski Bank Inwestycyjny zawarły umowę kredytową o wartości 2,25 mld zł, z której środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie modernizacji Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar oraz rozbudowę portfela elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą przyłączeniową.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas