Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.10.2019 05:00 Publikacja: 10.10.2019 05:00
Foto: materiały prasowe
Projekt II linii technologicznej w rzeszowskiej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii ma być realizowany przez spółkę PGE Energia Ciepła. Wybudowanie linii pozwoli na zwiększenie przerobu odpadów zmieszanych i z selektywnej zbiórki ze 100 tys. do 180 tys. ton rocznie. Istniejąca obecnie I linia wyprodukowała dotychczas 0,02 TWh prądu i 0,06 PJ ciepła.
Spalarnie śmieci są w Polsce marginesem rynku energetycznego: I linia w Rzeszowie była zaledwie siódmym takim zakładem w kraju. Zwolennicy podkreślają, że spalarnie pozwalają redukować zużycie węgla. Przeciwnicy wskazują, że odpady powinniśmy poddawać recyklingowi. W sytuacji, gdy na składowiskach zaczyna robić się ciasno, spalarnie mogą być najlepszym wyjściem. MJ
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wyczekiwana umowa pomostowa między polskim inwestorem, a więc Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, a amerykańskimi firmami została podpisana. Pozwoli ona na kontynuacje prac nad projektem jądrowym. Teraz wszystkie oczy skierowane są na Brukselę.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza ds. energii USA Chrisa Wrighta Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel umowę pomostową na realizację elektrowni jądrowej. Budowa ma ruszyć w 2028 r.
Po zeszłorocznej decyzji sądu, doszło do wycofania wniosku w sprawie delistingu Energi. - Orlen nie prowadzi obecnie działań zmierzających do ponowienia tej procedury - poinformował nas koncern.
Gdy mowa o zmianach klimatycznych, najczęściej jako głównego winowajcę palcem wskazujemy transport. Tymczasem to budynki - nasze domy, biura, szkoły - odpowiadają za większy udział w emisji CO2. Zużywają najwięcej energii i generują około jednej trzeciej całkowitej emisji w Europie. To wyraźny sygnał, że jeśli myślimy poważnie o przyszłości, powinniśmy zacząć od modernizacji budynków i to nie tylko poprzez izolację czy źródła ciepła. Inteligentne technologie, takie jak automatyczne osłony zewnętrzne, powinny stać się nowym standardem w projektowaniu. To realny sposób na ograniczenie emisji, poprawę komfortu i odzyskanie kontroli nad zużyciem energii.
PGE Polska Grupa Energetyczna i Europejski Bank Inwestycyjny zawarły umowę kredytową o wartości 2,25 mld zł, z której środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie modernizacji Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar oraz rozbudowę portfela elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą przyłączeniową.
Będzińska spółka ciepłownicza znów znalazła się w centrum zainteresowania inwestorów. Kurs akcji spółki rośnie od środy o kilkadziesiąt procent. Inwestorzy entuzjastycznie ocenili wstępne wyniki za I kw. tego roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas