Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.04.2025 08:05 Publikacja: 14.05.2024 06:00
Andrzej Oślizło, prezes Develii
Foto: materiały prasowe
W przyjętej niedawno strategii za cel sprzedaży na cały 2024 r. postawiliście przedział 2900–3100 mieszkań, tymczasem w I kwartale podpisaliście 1038 umów, czyli jedną trzecią całorocznego planu. Rekordowy kwartał na pewno zaostrzył apetyty inwestorów – skąd więc przewidywane przez was schłodzenie?
Za Develią rekordowy rok. Dla rynku nie był on historycznie najlepszy, ale był silny, szczególnie II półrocze, które upłynęło pod znakiem „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, rosnącego popytu, ale i odbudowującej się podaży. W 2023 r. wykonaliśmy kolejny krok do przodu, sprzedając prawie 2700 mieszkań, o ponad 60 proc. więcej rok do roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W reakcji na słowa prezesa NBP i spadek stawek WIBOR w kwietniu może jeszcze nie widać wzrostu sprzedaży mieszkań, ale widać już wzrost średnich cen, bo jest mniej obniżek – mówi Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kolejna giełdowa spółka, tym razem Mirbud, może brać udział w przetargach o łącznej wartości ponad 2,2 mld zł netto.
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?
Perspektywa cięć stóp pozytywnie wpływa na postrzeganie deweloperów mieszkaniowych przez rynek. Paliwem kolejnych wzrostów mogą być dane o sprzedaży za II kwartał – jeśli pokażą one poprawę.
Unibep jest jednym z czternastu graczy, którzy będą mogli się starać o kontrakty drogowe o łącznej wartości 2,3 mld zł netto.
W I kwartale 2025 r. deweloperzy uruchamiali relatywnie dużo projektów, mimo wciąż nie najlepszego otoczenia. Wyraźnie zwolnili jednak z tempem uzyskiwania pozwoleń. Co zmieni na rynku spodziewana obniżka stóp?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas