Mennica stawia na mieszkania oraz bilety

Ruszy II etap projektu mieszkaniowego na Woli. Zarząd liczy też na odblokowanie inwestycji na Żeraniu.

Publikacja: 10.03.2017 07:06

Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy Polskiej.

Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy Polskiej.

Foto: Archiwum

Coraz większe znaczenie dla wyników finansowych producenta monet będzie miał segment deweloperski. Duży potencjał rozwoju ma również segment płatności elektronicznych dzięki opracowaniu przez spółkę autorskiego systemu operatorskiego Open Payment System.

Powstaną kolejne lokale

Pod koniec tego roku kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa spółka rozpocznie wydawanie – i uwzględnianie w wynikach – lokali z I etapu projektu Mennica Residence w Warszawie. Ze 189 mieszkań 168 znalazło już nabywców, a kilka jest zarezerwowanych. Średnia cena 1 mkw. w I etapie Mennicy Residence to ponad 13 tys. zł.

Foto: GG Parkiet

Spółka chce iść za ciosem i wprowadzić na rynek II etap projektu, obejmujący 335 mieszkań – zwłaszcza że deklarowany popyt jest wysoki. Jak podkreślił prezes Mennicy Grzegorz Zambrzycki, lokale nie wejdą do oferty, dopóki działkę zajmuje stary biurowiec. Intencją jest wyburzenie Aurum w tym roku.

Spółka liczy też, że po długotrwałym oczekiwaniu drgnie projekt na warszawskim Żeraniu. Na 27-ha działce kupionej od FSO ma w etapach powstać ogromne osiedle w segmencie popularnym. Starania o warunki zabudowy 16 ha terenu trwają od dawna, jest szansa, że w końcu pojawią się efekty.

– Wznowiliśmy rozmowy z architektami, optymistycznie liczymy, że pod koniec tego roku uda się ruszyć z I etapem tej rozpisanej na wiele lat inwestycji – powiedział tylko Zambrzycki.

Wzrośnie pula miast

Mennica liczy też na zwiększenie udziału segmentu płatności elektronicznych w przychodach. Spółka właśnie pozyskała ośmioletni kontrakt we Wrocławiu na obsługę biletów komunikacji miejskiej o szacunkowej wartości 170 mln zł brutto.

Firma opracowała autorski system operatorski wykorzystujący karty płatnicze: przyłożenie karty do kasownika ma być równoznaczne ze skasowaniem biletu, a nie ściągnięciem opłaty (to będzie rozliczane później). Brak konieczności posiadania rozbudowanej infrastruktury (m.in. sieci automatów do doładowywania biletów) oznacza nie tylko duże oszczędności dla potencjalnych klientów. Na system biletu elektronicznego będą sobie mogły pozwolić miasta mniejsze, które nie są w stanie udźwignąć nakładów klasycznego rozwiązania.

W najbliższych tygodniach zarząd Mennicy zarekomenduje walnemu zgromadzeniu wysokość dywidendy za 2016 r. Spółka co prawda regularnie dzieli się zyskami, ale pracuje nad przyjęciem stałej polityki w tym zakresie. W zeszłym roku akcjonariusze otrzymali po 50 gr na akcję wobec 40 gr w 2015 r.

[email protected]

Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Mirbud też jest dopuszczony do drogowego tortu CPK
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Obniżki stóp już w kursach budowniczych mieszkań?
Budownictwo
Unibep w gronie firm namaszczonych przez Centralny Port Komunikacyjny
Budownictwo
Deweloperzy wciąż budują dużo mieszkań, ale nie biją się o pozwolenia