Robert Jesiołowski, CDM Pekao: Rynki zagraniczne kuszą inwestorów

Robert Jesiołowski - z dyrektorem departamentu inwestycji giełdowych Centralnego Domu Maklerskiego Pekao rozmawia Przemysław Tychmanowicz

Publikacja: 27.03.2017 08:06

Robert Jesiołowski, CDM Pekao: Rynki zagraniczne kuszą inwestorów

Foto: Archiwum

Ostatnio indeksy warszawskiej giełdy zachowują się relatywnie dobrze. Mimo to wciąż promujecie usługę rynków zagranicznych. Dlaczego warto inwestować na zagranicznych giełdach?

Jak pokazuje historia, okresy relatywnej siły i słabości WIG wobec innych giełd przeplatają się regularnie. Z pewnością obecny trend również się zakończy. Wierzę, że im więcej możliwości i wiedzy mają nasi klienci, tym efektywniej są w stanie poruszać się po rynku finansowym. Dostęp do instrumentów o aktualnie wyższym parametrze beta nie jest jedynym powodem do zainteresowania się rynkami zagranicznymi. Jest ich dużo więcej. Jednym z istotniejszych jest możliwość zbudowania ekspozycji na szybko rozwijające się branże, które są słabo reprezentowane lub nieobecne na warszawskiej giełdzie. Przykładem może być branża biotechnologiczna, automatyzacji i robotyzacji czy „elektromobilności". Ułatwieniem jest możliwość „kupienia" lub „sprzedaży" branży, np. poprzez ETF, w którego skład wchodzi wiele przedsiębiorstw z wybranego przez nas sektora. W ten sposób ograniczamy ryzyko specyficzne związane z wyborem akcji konkretnej spółki. Zamiast więc kupna lub sprzedaży wybranej spółki biotechnologicznej – na przykład Amgen Inc., Celgene Corp. albo Biogen Inc. – możemy kupić lub sprzedać Nasdaq Biotechnology Fund, w którego portfelu znajduje się ponad 160 spółek z branży biotechnologicznej. Podobnie w przypadku branży robotyzacji i automatyzacji możemy kupić ETF replikujący zachowanie Robo Stox Global Robotics and Automation Index, zamiast zastanawiać się, czy zwycięzcą na szybko rozwijającym się rynku będzie na przykład Fanuc Corp., Harmonic Drive Systems Inc. czy Accuray Inc. Dostęp do rynków zagranicznych daje nam również możliwość kupna akcji globalnych liderów poszczególnych branż, np. Facebooka, Alphabetu (Google) czy Amazona. Rynki zagraniczne to dostęp nie tylko do branż czy spółek niedostępnych na GPW, ale również strategii.

Pozostało jeszcze 80% artykułu
Tylko 119 zł za pół roku czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Biura maklerskie
BM PKO BP zbroi się w produkty i ludzi
Biura maklerskie
Walka technologią wśród maklerów wciąż trwa
Biura maklerskie
Musimy podnieść rangę rynku kapitałowego
Biura maklerskie
Tomasz Bilczyński, Accenture: Maklerzy muszą dołączyć do wyścigu
Biura maklerskie
Czy i jak europejskie rynki kapitałowe powinny współpracować?
Biura maklerskie
Ruszyło święto rynku kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej
Biura maklerskie
Praca u podstaw jest realną szansą na poszerzanie bazy klientów