Doradztwo inwestycyjne nowym frontem walki

Pośrednicy systematycznie uatrakcyjniają usługę, która jeszcze kilka lat temu praktycznie nie funkcjonowała na naszym rynku. To dla nich też szansa na dodatkowy zarobek.

Publikacja: 17.07.2019 05:09

Doradztwo inwestycyjne nowym frontem walki

Foto: Adobestock

Usługa, która swego czasu została niejako narzucona domom maklerskim przez Komisję Nadzoru Finansowego, dziś stała się orężem w walce o klientów. Mowa o doradztwie inwestycyjnym, które znajduje się już w ofercie większości brokerów. Ci, którzy je wprowadzili, robią natomiast wszystko, aby wybić się na tle konkurencji.

Spore zainteresowanie

Jednym z ostatnich brokerów, którzy dołożyli do swoich usług doradztwo inwestycyjne, jest CDM Pekao, czyli czołowy broker detaliczny, który prowadzi ponad 137 tys. rachunków inwestycyjnych. Firma na początek postawiła na doradztwo w zakresie funduszy inwestycyjnych, ale jej przedstawiciele podkreślają, że to wystarczyło, aby wzbudzić spore zainteresowanie nową usługą.

– Zainteresowanie usługą doradztwa inwestycyjnego w naszym domu maklerskim jest bardzo duże. Po podpisaniu umowy nasi doradcy przedstawiają klientom konkretne rekomendacje inwestycyjne, analizując za pośrednictwem nowoczesnego narzędzia informatycznego całą strukturę portfela klienta. W naszej opinii stanowi to ogromną wartość dodaną dla klienta. Bez wątpienia doradztwo inwestycyjne ma bardzo duży potencjał. Wciąż rozwijamy tę usługę, również w zakresie technologii, tak aby korzystanie z niej było jak najwygodniejsze dla klientów – mówi Maciej Borkowski, dyrektor biura analiz w CDM Pekao.

Aby klienci CDM Pekao mogli skorzystać z doradztwa, muszą mieć co najmniej 10 tys. zł aktywów na rachunku inwestycyjnym. Sama usługa jest natomiast do końca roku zwolniona z opłat.

Tego typu ruchy są coraz powszechniejsze, bo i konkurencja na rynku doradztwa inwestycyjnego jest spora i właściwie cały czas się zaostrza. Specjalny okres promocyjny na doradztwo inwestycyjne został wprowadzony też w DM BOŚ. Do końca roku inwestorzy za darmo (firma zrezygnowała m.in. z opłat za przechowanie instrumentów finansowych) mogą przetestować jedną ze strategii inwestycyjnych oferowanych przez brokera w ramach tej usługi. Do wyścigu o klientów dwa lata temu dołączył z kolei DM PKO BP, czyli największy dom maklerski w kraju

– Obecnie z usługi korzysta wielu klientów i planujemy dalszy jej rozwój. Chcemy przygotować rozwiązanie skierowane do inwestorów, którzy wolą rzadziej dokonywać transakcji. Na szczegóły w tym zakresie przyjdzie jeszcze czas, najpewniej jesienią – mówił na początku czerwca w rozmowie z „Parkietem" Andrzej Zajko, zastępca dyrektora DM PKO BP. Doradztwo inwestycyjne systematycznie rozwija także DM Banku Handlowego. Broker w ramach tej usługi dołożył właśnie trzy nowe strategie inwestycyjne. Została ona wzbogacona również o platformę CitiFX Stocks, dzięki której klienci mają także dostęp do obligacji zagranicznych.

Dodatkowa opcja

Foto: GG Parkiet

Popularność doradztwa inwestycyjnego to z jednej strony efekt kolejnych regulacji, z drugiej – dodatkowa szansa dla brokerów. – Usługa doradztwa inwestycyjnego jest ważna zarówno z punktu widzenia długoterminowych relacji, jak i w wymiarze finansowym – nie ukrywa Jacek Stąpała, zastępca dyrektora w BM Alior Banku, które od kilku lat ma w ofercie usługę doradztwa. – Budowanie długotrwałych relacji z klientem w branży finansowej to działanie w najlepiej pojętym jego interesie. Nie jest tajemnicą, że w finansach tym interesem są satysfakcjonujące stopy zwrotu w długim terminie. Biura maklerskie będą konkurować wynikami i prostotą procesu obsługi. W aspekcie finansowym usługa ta będzie też coraz ważniejsza dla branży. Brokerzy działają w dwóch modelach – usługa jest bezpłatna, a przychodem brokera są prowizje i opłaty od transakcji. W drugim modelu usługa jest płatna w formułach (abonament, procent od aktywów, opłata za sukces). Mogą jednak powstawać również modele mieszane – uważa Stąpała.

Biura maklerskie
Zagranica zawładnęła polskim parkietem akcji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Biura maklerskie
Prezes XTB: nie widzimy potrzeby zatrzymywania większej części zysków
Biura maklerskie
XTB przedstawiło propozycję dywidendy. Na co mogą liczyć akcjonariusze?
Biura maklerskie
BM PKO BP zbroi się w produkty i ludzi
Biura maklerskie
Walka technologią wśród maklerów wciąż trwa
Biura maklerskie
Musimy podnieść rangę rynku kapitałowego