Konta IKE i IKZE nabrały rozpędu

Rok dobry, a listopad przyniósł wyraźny wzrost zainteresowania rachunkami emerytalnymi.

Aktualizacja: 10.12.2021 12:28 Publikacja: 10.12.2021 05:00

Konta IKE i IKZE nabrały rozpędu

Foto: Adobestock

Maklerskie konta IKE i IKZE nie przestają zaskakiwać. Zainteresowanie nimi z roku na rok rośnie. Chwilą prawdy dla nich zazwyczaj jest grudzień. W tym roku już jednak listopad przyniósł wiele pozytywnych informacji w tym obszarze. To pozwala z niemal 100- proc. pewnością mówić, że ten rok na rynku maklerskich kont emerytalnych znowu zakończy się rekordem.

Świetny listopad

Listopadowy wzrost ogólnej rachunków inwestycyjnych (prawie 8 tys. w skali całego rynku) był pochodną z jednej strony dużej zmienności rynkowej, ale także i większego zainteresowania IKE i IKZE. Odczuł to lider listopadowego zestawienia – BM mBanku – któremu przybyło prawie 5,8 tys. kont.

GG Parkiet

– O ile przyzwyczailiśmy się do tego, że uwaga inwestorów skupia się pod koniec roku na rachunkach emerytalnych, o tyle w tym roku ta uwaga jest rekordowo wysoka – mówi Michał Wojciechowski, kierujący wydziałem rozwoju platform inwestycyjnych w BM mBanku.

Listopad pod względem zainteresowania IKE i IKZE był także wyjątkowo udanym okresem w DM BOŚ. Przedstawiciele tej firmy przyznają, że w porównaniu z poprzednimi latami można mówić wręcz o skokowym wzroście zainteresowania tymi rozwiązaniami.

– Do roku 2020 włącznie, od stycznia do października, udział rachunków IKE i IKZE w liczbie nowo otwieranych kont był mniej więcej na poziomie 20–30 proc. W listopadzie ten udział wynosił około 45 proc., a w grudniu zazwyczaj około 75 proc. W tym roku, w okresie styczeń–październik, rachunki IKE/IKZE stanowiły około 40–60 proc. wszystkich nowych umów, w listopadzie ten udział znacznie wzrósł, do około 70 proc. – mówi Paweł Kolek, dyrektor departamentu rynku wtórnego w DM BOŚ.

Atak na szczyty dopiero przed rynkiem

Najlepsze dopiero i tak ma nadejść. To bowiem w grudniu inwestorzy szukają optymalizacji podatkowej. A konta IKE i IKZE idealnie się do tego nadają. Pieniądze zgromadzone na IKE są zwolnione z podatku Belki (przy spełnieniu określonych warunków). W przypadku IKZE ulga podatkowa powstaje już na początku oszczędzania. Wpłaty można bowiem odliczyć od podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu PIT. Nie dziwi więc fakt, że maklerzy z optymizmem patrzą w przyszłość.

– W grudniu spodziewamy się, że ponad 80 proc. wszystkich umów będą stanowiły IKE i IKZE. Przez pierwsze dni grudnia 2021 otworzyliśmy około 20 proc. liczby rachunków z grudnia 2020, ale to kolejne dni będą kluczowe w liczbie otwieranych rachunków i spodziewamy się szczytów. Liczymy, że przekroczymy znacznie te liczby. Listopad 2021 w stosunku do listopada 2020 (dla IKE/IKZE) to ponad 100 proc. rachunków więcej – mówi Kolek. Podobne sygnały płyną ze strony innych pośredników.

– Zainteresowanie maklerskim kontem IKE w BM PKO BP stale rośnie. Już w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z zauważalnym wzrostem liczby tych kont, a teraz wiele wskazuje na to, że ten rok będzie jeszcze lepszy. Trzeba przy tym pamiętać, że to zazwyczaj w grudniu przypada szczyt zainteresowania kontami emerytalnymi, więc zakładam, że najlepsze dopiero przed nami – mówi Andrzej Zajko, zastępca dyrektora BM PKO BP.

Biura maklerskie
ETF-y – brokerzy nie spieszą się z obniżkami opłat
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Biura maklerskie
Żabka pomogła maklerom, ale to XTB rozbiło bank
Biura maklerskie
WATS – maklerzy wierzą w start za rok
Biura maklerskie
Omar Arnaout: XTB patrzy odważniej na Francję i Niemcy
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Biura maklerskie
Maklerskie porządki zawitały również do BM Alior Banku
Biura maklerskie
Wielkie zmiany w BM PKO BP. Broker ma nowego szefa