Konta IKE i IKZE nabrały rozpędu

Rok dobry, a listopad przyniósł wyraźny wzrost zainteresowania rachunkami emerytalnymi.

Aktualizacja: 10.12.2021 12:28 Publikacja: 10.12.2021 05:00

Konta IKE i IKZE nabrały rozpędu

Foto: Adobestock

Maklerskie konta IKE i IKZE nie przestają zaskakiwać. Zainteresowanie nimi z roku na rok rośnie. Chwilą prawdy dla nich zazwyczaj jest grudzień. W tym roku już jednak listopad przyniósł wiele pozytywnych informacji w tym obszarze. To pozwala z niemal 100- proc. pewnością mówić, że ten rok na rynku maklerskich kont emerytalnych znowu zakończy się rekordem.

Świetny listopad

Listopadowy wzrost ogólnej rachunków inwestycyjnych (prawie 8 tys. w skali całego rynku) był pochodną z jednej strony dużej zmienności rynkowej, ale także i większego zainteresowania IKE i IKZE. Odczuł to lider listopadowego zestawienia – BM mBanku – któremu przybyło prawie 5,8 tys. kont.

GG Parkiet

– O ile przyzwyczailiśmy się do tego, że uwaga inwestorów skupia się pod koniec roku na rachunkach emerytalnych, o tyle w tym roku ta uwaga jest rekordowo wysoka – mówi Michał Wojciechowski, kierujący wydziałem rozwoju platform inwestycyjnych w BM mBanku.

Listopad pod względem zainteresowania IKE i IKZE był także wyjątkowo udanym okresem w DM BOŚ. Przedstawiciele tej firmy przyznają, że w porównaniu z poprzednimi latami można mówić wręcz o skokowym wzroście zainteresowania tymi rozwiązaniami.

– Do roku 2020 włącznie, od stycznia do października, udział rachunków IKE i IKZE w liczbie nowo otwieranych kont był mniej więcej na poziomie 20–30 proc. W listopadzie ten udział wynosił około 45 proc., a w grudniu zazwyczaj około 75 proc. W tym roku, w okresie styczeń–październik, rachunki IKE/IKZE stanowiły około 40–60 proc. wszystkich nowych umów, w listopadzie ten udział znacznie wzrósł, do około 70 proc. – mówi Paweł Kolek, dyrektor departamentu rynku wtórnego w DM BOŚ.

Atak na szczyty dopiero przed rynkiem

Najlepsze dopiero i tak ma nadejść. To bowiem w grudniu inwestorzy szukają optymalizacji podatkowej. A konta IKE i IKZE idealnie się do tego nadają. Pieniądze zgromadzone na IKE są zwolnione z podatku Belki (przy spełnieniu określonych warunków). W przypadku IKZE ulga podatkowa powstaje już na początku oszczędzania. Wpłaty można bowiem odliczyć od podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu PIT. Nie dziwi więc fakt, że maklerzy z optymizmem patrzą w przyszłość.

– W grudniu spodziewamy się, że ponad 80 proc. wszystkich umów będą stanowiły IKE i IKZE. Przez pierwsze dni grudnia 2021 otworzyliśmy około 20 proc. liczby rachunków z grudnia 2020, ale to kolejne dni będą kluczowe w liczbie otwieranych rachunków i spodziewamy się szczytów. Liczymy, że przekroczymy znacznie te liczby. Listopad 2021 w stosunku do listopada 2020 (dla IKE/IKZE) to ponad 100 proc. rachunków więcej – mówi Kolek. Podobne sygnały płyną ze strony innych pośredników.

– Zainteresowanie maklerskim kontem IKE w BM PKO BP stale rośnie. Już w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z zauważalnym wzrostem liczby tych kont, a teraz wiele wskazuje na to, że ten rok będzie jeszcze lepszy. Trzeba przy tym pamiętać, że to zazwyczaj w grudniu przypada szczyt zainteresowania kontami emerytalnymi, więc zakładam, że najlepsze dopiero przed nami – mówi Andrzej Zajko, zastępca dyrektora BM PKO BP.

Biura maklerskie
Typy spółek DM BOŚ na czerwiec
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Biura maklerskie
Agata Gawin, UKNF: Nie działamy przeciwko brokerom, lecz w interesie ich klientów
Biura maklerskie
Szef BM PKO BP: Skupmy się na tym, by przyciągać spółki na GPW
Biura maklerskie
XTB wyłączyło usługę social. Zdecydowało stanowisko KNF
Biura maklerskie
Analitycy głowią się nad XTB. Jest już drogo?
Biura maklerskie
Rekordowa dywidenda XTB zaakceptowana przez akcjonariuszy