Piotr Neidek

Uwaga na banki

WIG20 wciąż nie wybił się ze średnioterminowej konsolidacji. Trwa walka o aktywację formacji oG&R. Prowadzona jest także obrona wyłamanej linii trendu spadkowego. Brakuje przełomu, a wskaźniki koniunktury, obejmujące coś więcej niż tylko 20 spółek, pozostają w defensywie.

Bit czy kubit, jaka to różnica, skoro i tak tego nie widać

Zacierają się różnice pomiędzy kwantowym światem a tym, w którym przyszło poruszać się inwestorom. O ile AI stała się już wszechobecna i pod przykrywką przyjaciela karmi się centylionami danych wypracowanych przez tysiące pokoleń homo sapiens, o tyle terminologia Quantum wciąż kojarzy się bardziej z filmami SF niż z laptopem. Pytanie, jak wielu jest inwestorów, którzy stawiają znak równości pomiędzy notebookiem a komputerem kwantowym? Bit czy kubit jaka to różnica, skoro i tak tego nie widać...

Efekt stycznia

Jak na razie widać go pośród małych spółek. Kiedyś zwyżka sWIG80 była optymistycznym prognostykiem. Jednakże rok 2024 pokazał, że obowiązują nowe zasady.

3:1 dla niedźwiedzi

W ostatniej dekadzie jedynie trzy razy WIG20USD kończył rok na plusie. Przez ostatnie 12 lat aż dziewięć razy przewagę zdobywały ursusy. Wynik 3:1 pokazuje stan polskiego rynku kapitałowego.

Wesołych Świąt!

Piątkowe wygasanie grudniowej serii derywatów było o tyle szczególne, że miało miejsce tuż przed weekendem przedświątecznym.

Klub 2000

Stało się – dla każdego podstawowego indeksu GPW ruchoma granica rozdzielająca rynek byka od niedźwiedzia opada. Mowa o średniej 200-sesyjnej, która jeszcze kilka sesji temu pozostawała we wzrostowym układzie dla większości benchmarków.

a-b-c

WIG przełamał linię trendu spadkowego. Naruszył także sufit z poprzedniego miesiąca. Po wielu miesiącach dominacji niedźwiedzi przewagę zdobyły byki.

Duży problem maluchów

Stało się – ruchoma granica rozdzielająca rynek byka od niedźwiedzia zaczęła spadać. A sWIG80 zamknął kolejny miesiąc z ujemnym wynikiem.

Frankfurcka zieleń kontra paryski rouge

Czas beztroskiej zabawy w chowanego nad Wisłą ma się ku końcowi. Korekta może wkrótce ustąpić miejsca bessie. Wsparcie się broni, ale to za mało, aby stać się optymistą...

PLN-Index w opałach

W piątek jednego „waszyngtona" wyceniano powyżej 4,20 zł. Dużo bardziej stabilny pozostaje kurs euro, ale i tutaj siły polskiej waluty nie widać.