Niezwykły przełom miesięcy
W tekście pisanym w połowie tego miesiąca, kiedy to indeks S&P 500, po odrobieniu spadku z najgorszego od 20 lat początku stycznia, trzymał się tuż pod poziomem rekordu wszech czasów, twierdziłem, że z jednej strony to był „byczy” sygnał, ale „niedźwiedzie” miały nadzieję na pogorszenie nastrojów i utworzenie formacji podwójnego szczytu, co zapowiadałoby większą korektę.
Koniec roku z bankami centralnymi
Ostatnie dwa tygodnie przed świętami były czasem banków centralnych. Decyzje podejmowały Europejski Bank Centralny dla strefy euro, Federalny Komitet Otwartego Rynku dla USA i Bank Japonii. Tydzień wcześniej zebrała się Rada Polityki Pieniężnej, oczywiście zostawiając stopy bez zmian.
Złoty staje się zbyt silny?
Zajmę się dwiema kontrowersyjnymi sprawami, które teoretycznie mogły lub mogą wpływać na zachowanie rynków.
Polskie aktywa stały się bardzo cenne
Z moimi kolegami z Domu Inwestycyjnego Xelion zakładaliśmy, że już przed posiedzeniem FOMC (1 listopada) ruszą wzrosty rynków akcji, zwane czasem rajdem św. Mikołaja. Koniec fatalnego października (nie dla wszystkich – o tym niżej) zdawał się dawać na to nadzieję.
Niepokojący początek października
Na początku października dwie sprawy przyciągnęły moją uwagę i według mnie obie rynki finansowe praktycznie zlekceważyły (według mnie niesłusznie).