Jest operatorem International Broadcasting Center, odpowiadającego za przesył obrazu i dźwięku ze stadionów w Polsce i na Ukrainie do 200 krajów na świecie.
Wczoraj prezes Maciej Witucki ogłosił zakończenie pierwszej fazy testów infrastruktury do obsługi stadionów i 16 innych lokalizacji powiązanych (hoteli, lotnisk, biur UEFA). TP przygotowuje ją od trzech lat i na razie testowała ją laboratoryjnie. Teraz czeka ją przeprowadzka na stadiony. Witucki nie ujawnił, ile grupa w tym celu zainwestowała. – To projekt komercyjny– zapewnił.
Ze strony TP oznacza on zaangażowanie 1500 pracowników oraz m.in. dostawę 17 ton sprzętu i materiałów (np. blisko 1200 laptopów, ponad 1000 telewizorów, blisko 1300 monitorów LCD, telefony, drukarki).
Wdrożono też nową technologię ROADM, która pozwala docelowo na uzyskanie przepływności 8,8 Tb/s. Spodziewa się, że przy okazji Euro 2012 zapotrzebowanie na transmisję będzie dwa razy większe niż w 2008 r. i wyniesie około 4 Pb/s. Ma to związek m.in. z rosnącą popularnością transmisji w technologii HD. Urosną przychody TP z roamingu. – Rynek dużo nie skoczy, ale zmiana będzie widoczna – mówił Witucki.
Sprzęt elektroniczny i infrastruktura powstała na Euro 2012 zostanie wykorzystana przez grupę, w tym np. przez NetWorkS!, spółkę założoną razem z PTC?(T-Mobile). Witucki zapewnił, że prace w NetWorkS! idą zgodnie z planem, a wybór dostawcy zależy już teraz tylko od decyzji rad nadzorczych Centertela i PTC.