Tele-Polska Holding: Energia dodatkowym motorem wzrostu

Przymierzająca się do debiutu na GPW firma Tele-Polska Holding (TPH) opublikowała prognozy na trzy lata. W tym roku przychody grupy obniżą się o 4 proc., do 202 mln zł.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:47 Publikacja: 03.07.2013 06:00

Tele-Polska Holding: Energia dodatkowym motorem wzrostu

Foto: GG Parkiet

– Sprzedaż w grupie de facto rośnie, jednak ze względu na spadek MTR-ów (od lipca br. wejdzie w życie kolejna obniżka stawek hurtowych za kończenie połączeń w sieciach mobilnych – red.) wartość przychodów, szczególnie w obszarze usług hurtowych, spada – mówi Marek Montoya, członek zarządu TPH. –  Negatywny wpływ niższych MTR na wyniki kompensujemy ekspansją w segmencie detalicznym, w którym generujemy wyższe marże – podkreśla.

To dlatego mimo spadku przychodów, zyski grupy mają w tym roku urosnąć.  EBITDA o 2,9 proc., a zysk netto o 38,5 proc.

Zarząd TPH zakłada, że do 2015 r. przychody grupy z dotychczasowych segmentów działalności powiększą się o blisko 28 proc. – Głównymi motorami wzrostu będą dalsza dynamiczna akwizycja indywidualnych abonentów telefonii stacjonarnej, jak również rozwój usług dla biznesu – mówi Montoya.

Opublikowane dane to tzw. prognoza post-money, zakładająca udaną emisję akcji, poprzedzającą debiut na GPW.

– Dziś trudno wskazać, który z obszarów będzie miał największy wpływ na wyniki grupy w kolejnych latach. Przyszłość jednak rozgrywa się dla nas po stronie klienta detalicznego – mówi Montoya. Według niego docelowo w strukturze przychodów grupy mają dominować wpływy z segmentu klientów detalicznych (65 proc.).

Prognoza nie obejmuje przy tym sprzedaży energii elektrycznej, do której przygotowuje się spółka zależna TPH, Polska Energia Pro.

– Sprzedaż energii będzie się odbywać za pośrednictwem wyspecjalizowanych podmiotów zewnętrznych  – mówi Montoya. TPH liczy, że klienci kupujący od niej usługi telekomunikacyjne kupią u niej również energię. – Nasza oferta zaadresowana jest przede wszystkim do klientów indywidualnych. Naturalnym jej adresatem jest kilkadziesiąt tysięcy obecnych klientów telekomunikacyjnych grupy oraz nowi klienci, których zamierzamy pozyskiwać w liczbie  „małych" kilkudziesięciu tysięcy rocznie – mówi Montoya.

Co jeśli emisja spółki nie powiedzie się w 100 procentach?  – Dalej będziemy się rozwijać, konieczna może być jednak rewizja planów inwestycyjnych – mówi Marek Montoya.

Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios otwiera nowy rozdział
Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum
Technologie
Ciekawe wieści z 11 bit studios. Są konkrety w sprawie nowej gry