Prezes Vue: europejski rynek kin jest rozdrobniony

W ubiegłym tygodniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zezwolił brytyjskiej grupie Vue Entertainment na przejęcie jednej z trzech największych sieci kin wielosalowych w Polsce – Multikina (grupa ITI). – Zamkniemy transakcję w ciągu kolejnych kilku tygodni – mówi „Parkietowi" Timothy Richards, założyciel i prezes Vue.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:21 Publikacja: 23.07.2013 06:19

Timothy Richards, założyciel i prezes Vue Entertainment

Timothy Richards, założyciel i prezes Vue Entertainment

Foto: Archiwum

– Zdecydowaliśmy się na nią z kilku powodów. M.in. dlatego, że jako menedżment Vue dobrze znamy tę firmy z czasów, gdy UCI, dla którego pracowała część z nas, była partnerem ITI w joint venture prowadzącym Multikino – mówi menedżer, który zaczynał jako prawnik na Wall Street. Z jego wypowiedzi wynika, że Vue nie planuje szybkich zmian we władzach polskiej spółki. – Multikino to jedna z najlepszych sieci w Polsce:  wysokiej jakości, dobrze utrzymana i ze świetnym zarządem – ocenia Richards.

– Jednocześnie bardzo podoba nam się polski rynek: gospodarka ma się dobrze, ludzie chodzą na zakupy, czego nie widzimy w innych europejskich krajach – dodaje.

Vue od kilku lat też jest na zakupach. W ciągu ostatnich trzech lat liczba kin, którymi zawiaduje, podwoiła się do 146 (licząc z Multikinem), przychody pro forma do kwietnia urosły do 588 mln funtów (według Moody's), a EBITDA do 110 mln funtów.

Apetyt brytyjskiej firmy rośnie wraz z zasobami właścicieli. A ci się w czerwcu zmienili. Grupa Dougthy Hansson sprzedała Vue za 935 mln funtów (około 4,6 mld zł, z długiem) kanadyjskim funduszom private equity: Omers PE i Alberta IM. Vue wspiera tę transakcję, emitując obligacje za 550 mln funtów, ale liczy na wsparcie funduszy.

– Nasi nowi właściciele mają głębokie kieszenie. Zamierzamy jak dotąd budować i przejmować kina. W Polsce będziemy przyglądać się zarówno 1-, 2-salowym, jak i większym – zapowiada Timothy Richards.

Dodaje od razu: – Kupować nie musimy. Za każdym razem robiliśmy to bardzo ostrożnie, dokładnie badając interesującą nas firmę. Nie zdradza, czy i z kim rozmawiał już o przejęciu innej polskiej firmy.

Rynek kinowych fuzji i przejęć to dla Vue największa szansa. Według „Financial Times" właściciel największej sieci kin w Europie – Odeon UCI – zatrudnił banki JP Morgan i Goldman Sachs do poszukiwań nabywcy. Vue nie ukrywa zainteresowania częścią biznesu Odeonu, ale poza Wielką Brytanią.

– Europejski rynek kinowy jest silnie rozdrobniony. Jest tam, gdzie rynek północnoamerykański był 10 lat temu – wskazuje Richards. – Naszym celem jest pozostać w pierwszej piątce największych operatorów kin w Europie w ciągu najbliższych kilku lat – dodaje.

Działalność na Wyspach może interesować Cinema City, które kilka lat temu próbowało kupić tamtejszą sieć Showcase. – Każda sieć wystawiona na sprzedaż jest dla nas interesująca - mówi nam Nisan Cohen, członek zarządu Cinema City. Według Waldemara Stachowiaka, spółkę stać byłoby na zakup części kin Odeona w Wielkiej Brytanii. - Na całość potrzebowałoby 400–500 mln funtów – szacuje na szybko.

Richards uważa, że przejęcia to nie wszystko. Wierzy, w cyfryzację i wynikające z niej nowe modele biznesowe.

Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios otwiera nowy rozdział
Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum
Technologie
Ciekawe wieści z 11 bit studios. Są konkrety w sprawie nowej gry