Polski rynek IT. Zamiast konkurować, trzeba współpracować

W tym roku polski rynek IT może urosnąć o 6 proc. – prognozuje firma badawcza PMR.

Publikacja: 30.01.2018 04:04

Dynamicznie rozwija się również branża w krajach sąsiednich: Czechach, Słowacji czy na Ukrainie. Zdaniem ekspertów gdyby państwa połączyły siły w zakresie promocji czy innych wspólnych przedsięwzięć, to mielibyśmy realną szansę powalczyć z innymi regionami, takimi jak Ameryka Łacińska czy nawet Azja.

Jednym z programów, które mają dać branży IT w regionie dodatkowy impuls do rozwoju, jest Start in Poland, który w zależności od celu przybiera postaci rozmaitych inicjatyw.

– Poszukiwanie współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą w obszarze przedsiębiorczości high-tech, często nazywanej startupową, jest misją fundacji Startup Hub Poland od sześciu lat – informuje Maciej Sadowski, reprezentujący StartUp Hub Poland. Dodaje, że program przyciąga do Polski kapitał intelektualny z 16 krajów (od Łotwy po Kazachstan i Macedonię). – Rocznie obserwujemy przeszło 3 tysiące zespołów innowatorów z regionu i zapraszamy do Polski kilkadziesiąt (w zależności od programu – od 30 do 80) firm celem uczynienia z nich technologii „made-in-Poland" – dodaje.

– Kraje Europy Środkowo-Wschodniej powinny promować się razem, gdyż na świecie konkurencja w zakresie IT rośnie – podkreśla z kolei Jan Erik Aase, ekspert z ISG Research. Wtóruje mu Przemysław Berendt, globalny wiceprezes firmy informatycznej Luxoft. Wskazuje, że w naszym regionie jest obecnie około miliona specjalistów IT, co czyni go jednym z najciekawszych na świecie pod kątem ulokowania usług IT. Co więcej, najważniejsze gospodarki w Europie Środkowo-Wschodniej są efektywne kosztowo, stabilne, a jednocześnie szybko się rozwijają. – Powinniśmy przygotować kompleksową strategię wspierania IT w Polsce – dodaje ekspert. Co by się przydało? Przedstawiciele firm wymieniają m.in. lepsze środowisko biznesowe oraz wsparcie inwestycyjne.

Luxoft wskazuje na dane Morgana Stanleya, z których wynika, że spodziewany jest dalszy wzrost inwestycji w międzynarodowych koncernach w zakresie IT (zwyżka budżetów o blisko 5 proc.). To dobra wiadomość dla Polski, ponieważ rozwój światowego IT oznacza większe zainteresowanie usługami informatycznymi z krajów takich jak nasz.

Gros krajowych firm informatycznych notowanych na GPW oraz niepublicznych prowadzi swój biznes również w innych krajach regionu. Przykładem mogą być chociażby spółki z rzeszowskiej grupy Asseco. KMk

IT
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios otwiera nowy rozdział
Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum