Węglokoks chce stawiać na wchodzący w skład spółki zakład hutniczy oraz planuje inwestycje w linie produkcyjne. Dla LW Bogdanka długoterminowa strategia rozwoju oznacza natomiast dążenie do przekształcenia się w koncern multisurowcowy. "Ten kierunek rozwoju zakłada dostarczanie różnorodnych surowców dla wielu branż gospodarki, w tym między innymi dla przemysłu hutniczego" - czytamy w komunikacie Bogdanki.
Czytaj więcej
Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że Enea sprzeda akcje górniczej spółki po cenie zbliżonej do tej, którą oferował Skarb Państwa. Teraz Enea chce znacznie więcej. Projekt wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek stoi, i to może motywować do starań o lepsze pieniądze.
"Zapewnienie stabilnych dostaw surowców jest dla zakładów hutniczych sprawą najwyższej wagi. Partnerami w takim łańcuchu dostaw mogą być wyłącznie firmy o najwyższym stopniu wiarygodności. Cieszymy się, że możemy współpracować z takimi przedsiębiorstwami jak Lubelski Węgiel Bogdanka" - powiedział prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek, cytowany w komunikacie.
"Dostęp do ekspertyzy górniczej i technologii, które posiada Lubelski Węgiel Bogdanka, stwarza potencjał do identyfikacji i eksploatacji złóż surowców strategicznych, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego kraju. Ogromnie cieszymy się, że będziemy współpracować z Węglokoksem w zakresie zapewnienia najwyższej jakości wsadu żelazonośnego dla planowanej huty. Jako kluczowy uczestnik polskiego przemysłu wydobywczego chcemy odgrywać istotną rolę w strategii kompleksowego rozwoju łańcucha wartości w segmencie hutniczym, a poprzez to przyczyniać się do budowania suwerenności surowcowej, energetycznej i przemysłowej Polski" - dodał prezes LW Bogdanka Kasjan Wyligała.