Orlen nie podaje konkretów na temat flagowej inwestycji

Nie wiadomo m.in., ile więcej koncern zapłaci za same Olefiny III, a ile za dodatkową infrastrukturę towarzyszącą, od kiedy inwestycja ma opóźnienia, ile zapłacono za dotychczasowe prace ani kiedy może się zwrócić.

Publikacja: 03.07.2023 21:00

Orlen nie podaje konkretów na temat flagowej inwestycji

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

Wzrost o 11,5 mld zł (do 25 mld zł) kosztów budowy przez Orlen kompleksu petrochemicznego Olefiny III w Płocku to w większości konsekwencja sytuacji rynkowej spowodowanej wojną w Ukrainie. Chodzi nie tylko o zwyżkę kosztów wynikających z już zakontraktowanych prac i dostaw, ale również tej części przedsięwzięcia, która ma być dopiero objęta nowymi umowami. „Dodatkowe prace wiążą się przede wszystkim z modernizacją i zwiększeniem potencjału infrastruktury towarzyszącej obejmującej m.in. infrastrukturę wodną, pakiet zbiorników, infrastrukturę logistyczną, pakiet połączeń infrastrukturalnych, pakiet elektroenergetyczny czy Centralną Oczyszczalnie Ścieków. Decyzja o rozszerzeniu zakresu prac podyktowana jest z jednej strony dążeniem do pełnej integracji procesowej petrochemii w ramach grupy Orlen, z drugiej – przewidywanym dalszym rozwojem tego segmentu w ramach grupy Orlen” – tłumaczy dział relacji z mediami płockiej spółki.

33-proc. zaawansowanie

Koncern przekonuje, że w wyniku ubiegłorocznych przejęć Lotosu i zakładu polietylenu od Basell Orlen Polyolefins, dysponuje dziś znacznie większym potencjałem w biznesie petrochemii, co powoduje też większą presję na inwestycje w infrastrukturę towarzyszącą. Ponadto trwają analizy dotyczące realizacji kolejnych projektów, które też będą potrzebowały odpowiedniej infrastruktury towarzyszącej. Jej budowa ma spowodować, że w przyszłości integracja nowych aktywów z już funkcjonującymi nie będzie droga.

Czytaj więcej

Olefiny III. Wyjątkowo drogi projekt Orlenu

W ramach projektu Olefiny III na ukończeniu są prace gruntowe. Ponadto zamontowano wszystkie urządzenia ponadgabarytowe. „Pozostałe aparaty zostaną zamontowane do końca roku 2023, zgodnie z harmonogramem. Stopień zaawansowania inwestycji to 33 proc.” – twierdzi Orlen. Koncern nie odpowiedział, od kiedy ta inwestycja ma opóźnienia. Zgodnie z deklaracją sprzed dwóch lat zakończenie fazy budowy planowano na I kwartał 2024 r., a uruchomienie produkcji na początek 2025 r. Teraz jest mowa o zakończeniu inwestycji w I połowie 2027 r.

Element transformacji

Orlen przekonuje, że mimo wzrostu kosztów projektu o 85 proc., dużego opóźnienia i pozostającego na niezmienionym poziomie oczekiwanego z niego zysku EBITDA (około 1 mld zł rocznie), nadal jest uzasadniony ekonomicznie i strategicznie. „Olefiny III stanowią niezbędny element transformacji zintegrowanego systemu aktywów rafineryjnych i zwiększenia konwersji strumieni w petrochemię. Działanie to pozwala na uzyskanie korzyści w najbliższym czasie, ale również zabezpiecza przyszłość aktywów i wydłuża ich okres funkcjonowania przy oczekiwanym kurczeniu się rynku paliw płynnych ropopochodnych” – twierdzi Orlen.

Orlen podał w poniedziałek, że w ramach integracji aktywów kolejowych zależny Lotos Kolej przejął majątek Orlenu KolTrans. To ma m.in. przyczynić się do wzmocnienia pozycji grupy w branży towarowych przewozów kolejowych. Ponadto KRS zarejestrował zmiany w statucie i tym samym doszło do zmiany nazwy PKN Orlen na Orlen.

Surowce i paliwa
W Orlenie nie ma przesłanek mogących zachęcić inwestorów do kupowania akcji
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Surowce i paliwa
Giełdowe spółki nie są zainteresowane rozwojem rynku LNG
Surowce i paliwa
Paliwa na stacjach zdrożeją. O ile więcej zapłacimy za benzynę i olej napędowy?
Surowce i paliwa
Akcjonariusze Orlenu rozliczyli były zarząd i radę nadzorczą
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Surowce i paliwa
Były zarząd i rada Orlenu,w tym Daniel Obajtek, nie otrzymali absolutorium
Surowce i paliwa
Prezes PGG: Wbrew niektórym opiniom jesteśmy stabilnym przedsiębiorstwem