KGHM jednak integruje oddziały

Do końca I kwartału przyszłego roku specjalne zespoły mają opracować docelowy model biznesowy ciągu technologicznego KGHM: połączonych kopalń i hut

Aktualizacja: 30.11.2010 09:18 Publikacja: 30.11.2010 01:46

W KGHM, któ­rym kie­ru­je te­raz Her­bert Wirth, po­mysł łą­cze­nia ko­palń i hut wra­ca jak bu­me­r

W KGHM, któ­rym kie­ru­je te­raz Her­bert Wirth, po­mysł łą­cze­nia ko­palń i hut wra­ca jak bu­me­rang.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Trzy zespoły powołane przez prezesa KGHM?Herberta Wirtha mają zaprojektować sprawnie działającą strukturę organizacyjną całego ciągu technologicznego koncernu. Wstępne wyniki prac spodziewane są już pod koniec tego roku.

[srodtytul]Obawa o stanowiska[/srodtytul]

KGHM składa się z trzech kopalń rudy miedzi, trzech hut oraz Zakładu Wzbogacania Rud i Zakładu Hydrotechnicznego. Każdy z tych podmiotów jest odrębnym oddziałem – z własną dyrekcją, administracją i... strukturami związkowymi. Dlatego koncepcja łączenia tych organizmów spotyka się z oporem działaczy.

Jak napisaliśmy tydzień temu, miedziowa „Solidarność” zarzuciła zarządowi, że po cichu nakazał kontynuowanie prac nad pomysłem, postępując wbrew porozumieniu podpisanemu ze związkowcami w październiku 2008 roku. Załoga wymusiła wówczas groźbą strajku rezygnację z konsolidacji kopalń i hut.

Biuro prasowe lubińskiego koncernu w ubiegłym tygodniu zaprzeczyło, że istnieją plany łączenia oddziałów. Zlecone prace miały dotyczyć stworzenia planu etatyzacji (ustalenia liczby etatów dla stałych pracowników i wysokości ich wynagrodzenia) ciągu produkcyjnego na najbliższe lata w związku z wdrożeniem nowych technologii. To między innymi budowa drugiego pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów oraz udostępnianie obszaru górniczego Głogów Głęboki Przemysłowy.

[srodtytul]Konkretny harmonogram[/srodtytul]

Związkowcy właśnie opublikowali podpisany przez prezesa Wirtha dokument datowany na początek listopada. Jest w nim mowa o powołaniu trzech zespołów projektowych: ds. modelu biznesowego połączonych oddziałów górniczych, hutniczych oraz Zakładu Wzbogacania Rud z Zakładem Hydrotechnicznym. Projekt koordynuje nowy wiceprezes ds. produkcji – Wojciech Kędzia.

Do końca tego roku zespoły mają opracować wstępną strukturę organizacyjną KGHM, a do końca lutego przyszłego roku uszczegółowić założenia. Jeśli wyniki modeli biznesowych okażą się zadowalające – do końca marca powstanie harmonogram realizacyjny projektu.

Analitycy chwalą koncepcję konsolidacji oddziałów, wskazując, że poprawi to efektywność funkcjonowania koncernu i obniży koszty. Centralizacja wiązałaby się z redukcją zatrudnienia – co skutkowałoby utworzeniem odpisów na odprawy. KGHM zatrudnia w tej chwili prawie 18,5 tys. osób. Średnie wynagrodzenie w tym roku sięgnie – bez nagrody rocznej – 7,1 tys. zł brutto.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw