Ambitne plany mają producenci węgla kamiennego. Stawiają już nie tylko na wydobycie czarnego złota, ale i na inwestycje energetyczne. Jak wyliczył „Parkiet", chcą wybudować w sumie prawie 1200 MW nowych mocy. Oczywiście opartych głównie na węglu, ale także np. na odpadach czy gazie koksowniczym. Choć w dużej mierze energia będzie sprzedawana, to kopalnie inwestują w energetykę przede wszystkim dlatego, by całkowicie pokrywać swoje własne zapotrzebowanie.
Kompania Węglowa wybuduje elektrownię
Najpokaźniejszą inwestycję w sektorze energetycznym planuje największa spółka górnicza w UE, Kompania Węglowa. Sztandarowym projektem szefującej firmie od zeszłego roku Joanny Strzelec-Łobodzińskiej (byłej szefowej Tauronu i byłej wiceminister gospodarki ds. górnictwa i energetyki) jest budowa na Śląsku elektrowni węglowej o mocy 900 MW wraz z partnerem z zagranicy. Kompania rozmawia teraz z dwiema firmami z Chin i Korei Południowej. Szczegóły mogą być znane już w połowie roku. Inwestycja, która ma być gotowa do 2018 r., pochłonie w sumie ok. 4 mld zł, z czego połowę wyłoży Kompania.
Strzelec-Łobodzińska zapowiedziała, że elektrownia będzie zużywać 2,3 – 3,5 mln ton węgla (to m.in. dlatego Kompania planuje zwiększenie wydobycia z obecnych niespełna 40 mln ton do 43 mln ton) i będzie produkować 5 – 7 terawatogodzin energii. Byłoby to 3 – 4,5 proc. obecnie produkowanej rocznie energii w Polsce. Ma to być bardzo nowoczesny zakład, o sprawności ok. 45 proc. (obecna średnia w Polsce to ok. 37 proc.), co znacząco obniżyłoby emisję CO2. Kompania chce też do 2020 r. podwoić ujęcie metanu (ten gaz ma efekt cieplarniany 21 razy większy niż dwutlenek węgla) do 149 mln m sześc. i zwiększyć jego gospodarcze wykorzystanie (np. do ogrzewania łaźni w kopalniach) do 80 proc.
Jastrzębie chce mieć „trzecią nogę"
Znacznie ponad 1 mld zł w ciągu najbliższych kilku lat na inwestycje energetyczne przeznaczy Jastrzębska Spółka Węglowa, największy w UE producent węgla koksowego, bazy do produkcji stali. Jak podkreśla jej prezes Jarosław Zagórowski, firma ma być docelowo samowystarczalna energetycznie, a ewentualne nadwyżki będzie sprzedawać (obecnie JSW samodzielnie pokrywa 75 proc. swoich energetycznych potrzeb). Po 2015 r. grupa będzie dysponowała w sumie ponad 300 MW wytwórczych mocy.
Najważniejsze projekty energetyczne JSW to budowa 70 MW mocy (spalanie m.in. odpadów w kotle fluidalnym) przy Elektrociepłowni Zofiówka (ta inwestycja, która ruszy w 2013 r., pochłonie ponad 600 mln zł) i zwiększenie o 65 MW, do 104 MW, mocy bloków przy koksowni Przyjaźń opalanych gazem koksowniczym.