Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 09.01.2018 09:11

ROPA NAFTOWA

Duża liczba długich pozycji funduszy na rynku ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej nie przerywają wzrostowego trendu – cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano przekroczyła już poziom 62 USD za baryłkę, tym samym wybijając się na tegoroczne maksimum i jednocześnie docierając do najwyższego poziomu od 2015 roku (a w zasadzie, to intraday'owych poziomów z sesji 6 maja 2015 roku). Biorąc pod uwagę ceny zamknięcia, notowania ropy naftowej WTI już obecnie przekroczyły poziomy sprzed dwóch i pół roku.

Obecnie na rynku ropy naftowej dominują optymiści, o czym świadczy rosnąca liczba długich pozycji zawieranych przez inwestorów finansowych na rynku ropy naftowej. W przypadku kontraktów na ropę Brent oraz na niektóre paliwa, liczba otwartych pozycji osiągnęła rekord. Nieco ostrożniejsi są inwestorzy na rynku amerykańskiej ropy naftowej WTI, gdzie liczba otwartych pozycji na kontraktach w ostatnich tygodniach delikatnie spadała – wciąż jednak utrzymując się na wysokich poziomach. Duży optymizm na rynku paliw budzi coraz więcej obaw, ponieważ pojawiają się uzasadnione wątpliwości, jak długo może on się utrzymać.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Na razie inwestorzy wciąż pozostają pod pozytywnym wrażeniem działań OPEC, ponieważ kartel sumiennie dostosowuje się do limitów produkcji, ustalonych w porozumieniu naftowym. Co więcej, ze względu na problemy gospodarcze Wenezueli, w ostatnich miesiącach łączne wydobycie ropy naftowej w OPEC spadło nawet znacząco poniżej wspomnianych limitów. Kartel zapewnia jednak, że jest zdeterminowany w dążeniu do redukcji globalnych zapasów ropy naftowej i dopiero jeśli dojdzie do znaczących i długotrwałych problemów z podażą ropy naftowej w należących do organizacji krajach, rozpoczną się dyskusje na temat ewentualnej zmiany strategii.

ZŁOTO

Cena złota pod presją podaży.

Początek 2018 roku na rynku złota był okresem utrzymywania się wzrostów notowań tego surowca. Niemniej, bieżący tydzień przyniósł zmianę nastrojów inwestorów na tym rynku, a dzisiejsza sesja odznacza się znaczącymi spadkami notowań złota, w okolice poziomu 1315 USD za uncję. Kluczowymi barierami dla strony podażowej pozostają jednak okolice 1308 USD za uncję oraz 1300 USD za uncję. Z technicznego punktu widzenia, oba te poziomy dają szansę na zatrzymanie spadków.

Negatywnie na ceny złota wpływa umocnienie amerykańskiego dolara, którego wartość jest odwrotnie skorelowana z notowaniami żółtego kruszcu. USD radził sobie wyjątkowo słabo na przełomie 2017 i 2018 roku, dlatego obecnie uzasadnienie ma chociażby techniczne odreagowanie wzrostowe. Zresztą, również dane makro z USA były w ostatnim czasie relatywnie dobre, co oznacza, że utrzymują się na rynku oczekiwania dalszego zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych w bieżącym roku. Perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych ma negatywny wpływ na ceny złota.

Notowania złota – dane dzienne

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu