Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 06.03.2018 09:10

ROPA NAFTOWA

MAE: Stany Zjednoczone na drodze do naftowej samowystarczalności.

Początek nowego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniósł powiew optymizmu. Cena amerykańskiej ropy gatunku WTI wczoraj powróciła ponad poziom 62 USD za baryłkę i zakończyła sesję w okolicach 62,50 USD za baryłkę. Dzisiaj rano wzrosty jednak nie są kontynuowane, a notowania ropy poruszają się w rejonie poniedziałkowego zamknięcia.

Wczorajsza zwyżka była związana z raportem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w którym pojawiło się wiele ciekawych prognoz dotyczących globalnego rynku ropy. MAE szacuje w nim, że światowy popyt na ropę będzie przez najbliższe 5 lat systematycznie wzrastał. Ponadto, agencja zapowiada relatywnie niewielką dynamikę wzrostu produkcji ropy naftowej w OPEC, co zgrało się w czasie z wczorajszą wypowiedzią Mohammada Barkindo, Sekretarza Generalnego OPEC, o utrzymywaniu w ryzach produkcji ropy w kartelu w ramach naftowego porozumienia.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, MAE przypomina o tym, że wydobycie ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych będzie wyraźnie rosnąć przez najbliższych kilka lat. Rewolucja łupkowa sprawiła, że USA, z kraju polegającego na imporcie ropy naftowej, stały się państwem dążącym w kierunku energetycznej samowystarczalności. W rezultacie, w opublikowanym wczoraj raporcie MAE podwyższyła prognozy dynamiki wzrostu produkcji ropy naftowej z łupków w USA – co więcej, instytucja ta zaznaczyła, że może podwyższyć prognozy ponownie jeśli notowania ropy naftowej będą utrzymywać się powyżej poziomu 60 USD za baryłkę. Ten scenariusz jest jednak obarczony pewnym ryzykiem, ponieważ rosnąca produkcja ropy naftowej w USA jest obecnie najważniejszym czynnikiem wywierającym presję na niższe ceny ropy.

PSZENICA

Odreagowanie spadkowe na wykresie pszenicy.

O ile notowania kukurydzy i soi kontynuują dynamiczne zwyżki, na rynku pszenicy w ostatnich dniach optymizm jest mniejszy. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych delikatnie spadła, pozostając jednak powyżej bariery na poziomie 5 USD za buszel.

Delikatna przecena pszenicy wynika m.in. z oczekiwań dobrych tegorocznych zbiorów tego zboża w rejonie Morza Czarnego, a także z lepszej sytuacji pogodowej na terenach uprawy pszenicy w Australii. W wyniku zjawiska pogodowego La Nina, w Australii spadło więcej deszczu – co sprawia, że podwyższono prognozy produkcji pszenicy w tym kraju w sezonie 2018/2019. Ma ona wynieść 23,7 mln ton i być wyższa o 11,8% w stosunku do wcześniejszego sezonu.

Odreagowanie spadkowe jest uzasadnione technicznie po dynamicznych zwyżkach notowań pszenicy z przełomu lutego i marca. Niemniej, potencjał wzrostowy na wykresie tego zboża wciąż istnieje, głównie za sprawą utrzymującej się trudnej sytuacji pogodowej w Stanach Zjednoczonych, która może obniżyć ilość i jakość uprawianej tam pszenicy.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze