Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 01.08.2018 10:18

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Adobestock

ROPA NAFTOWA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA.

Notowania ropy naftowej na początku wczorajszej sesji delikatnie zniżkowały, jednak spadki przyspieszyły w kolejnych godzinach. W przypadku cen amerykańskiej ropy naftowej WTI, oznaczały one odbicie się od bariery 70 USD za baryłkę w dół i spadek o niemal 2% – a dzisiaj rano zbliżenie się już do poziomu 68 USD za baryłkę. Niewiele mniejszą zniżkę zaliczyły wczoraj notowania ropy Brent, które z poziomów przekraczających 75 USD za baryłkę zeszły do rejonu 74 USD za baryłkę i dzisiaj rano poruszają się już poniżej tej bariery.

W szerokim kontekście rynkowym, presja spadkowa na notowaniach ropy naftowej jest uzasadniona fundamentalnie ze względu na rosnącą produkcję tego surowca na świecie oraz obawy dotyczące przyszłego popytu na ropę w obliczu konfliktu handlowego na linii USA-Chiny. Rośnie produkcja ropy naftowej z łupków w Stanach Zjednoczonych, wydobycie zwiększa także Rosja.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dodatkowo, gotowość do dalszego zwiększania wydobycia deklaruje Arabia Saudyjska – przy czym wiele wskazuje także na to, że w kraju tym niedługo rozwiązany zostanie problem dotyczący eksportu ropy naftowej przez Morze Czerwone po ubiegłotygodniowych atakach jemeńskich bojówek na dwa tankowce. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym niższym cenom ropy naftowej są pojednawcze sygnały ze strony Donalda Trumpa, dotyczące relacji Stanów Zjednoczonych oraz Iranu. Możliwe, że administracja USA złagodzi swoje stanowisko w kwestiach sankcji na eksport ropy naftowej z Iranu, a to zapewne oznaczałoby m.in. wyłączenia przyznane niektórym ważnym dotychczasowym importerom irańskiego surowca.

Niemniej, ostateczny cios cenom ropy wczoraj zadały dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw (API, American Petroleum Institute) podał, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 5,6 mln baryłek. To spore zaskoczenie dla inwestorów, oczekującym spadku zapasów ropy naftowej o ponad 3 mln baryłek. Dzisiaj analogiczny raport dotyczący zapasów przedstawi Departament Energii USA, aczkolwiek po publikacji API oczekiwania dotyczące tego odczytu są już nieco inne.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Starcie dwóch ważnych sił na rynku miedzi.

Inwestorzy na rynku miedzi przeżywają ostatnio sporo emocji związanych z nerwowym poruszaniem się notowań tego metalu w różne strony. Po kilkutygodniowej serii spadków cen miedzi, notowania tego surowca w drugiej połowie lipca odbiły się nieco w górę.

Od strony fundamentalnej, na rynku miedzi ścierają się teraz dwie główne siły. Pierwszą z nich jest rosnące prawdopodobieństwo strajku w największej kopalni miedzi na świecie – chilijskiej Escondida – w której członkowie związków zawodowych głosują właśnie nad ostatnią propozycją płacową zarządu spółki. Wstępne wyniki głosowania pokazują, że zdecydowanie przeważają głosy odrzucające ten kompromis i popierające strajk w kopalni. Taki scenariusz najprawdopodobniej wyraźnie wpłynąłby na globalną podaż miedzi, zwłaszcza jeśli protest potrwałby kilka tygodni.

Drugą ważną siłą na rynku miedzi są obawy dotyczące popytu na ten metal, powiązane z konfliktem handlowym Stanów Zjednoczonych i Chin. Według nieoficjalnych źródeł cytowanych przez Reuters, Donald Trump zamierza ogłosić propozycję wprowadzenia 25-procentowego cła na import dóbr z Chin o wartości 200 mld USD, po tym jak wcześniej mówiono o poziomie 10%. Taki ruch, mający wywrzeć na Chińczykach presję na ustępstwa, może negatywnie wpłynąć na gospodarkę Państwa Środka, jak również na całą światową gospodarkę. Nawet jeśli to kwestia przejściowa, to wywiera ona presję na spadek cen miedzi.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu