Spada wydobycie ze złóż w Norwegii i na Litwie

Koncern nadal szuka aktywów, dzięki którym mógłby zwiększyć zagraniczną produkcję gazu i ropy.

Publikacja: 07.08.2018 05:05

Spada wydobycie ze złóż w Norwegii i na Litwie

Foto: Bloomberg

Wydobycie gazu i ropy realizowane przez Grupę Lotos ze złóż zlokalizowanych na rynkach zagranicznych systematycznie spada. Co gorsza, na razie nie zanosi się, aby ten stan rzeczy miał się szybko zmienić. – Spółka spodziewa się, że rok do roku wydobycie z aktualnie posiadanych koncesji w Norwegii oraz na Litwie będzie nieznacznie spadać zgodnie z naturalną spadkową tendencją charakterystyczną dla złóż węglowodorów – mówi Mikołaj Szlagowski z działu komunikacji zewnętrznej Lotosu.

Jednocześnie dodaje, że zgodnie ze strategią, spółka w najbliższych latach chce istotnie zwiększyć zarówno wydobycie, jak i zasoby obu surowców. W związku z tym prowadzone są aktywne działania w kierunku optymalizacji bieżącej produkcji i zwiększenia ilości ropy i gazu możliwych do pozyskania z już eksploatowanych złóż.

Utgard i Yme

Gdański koncern zabiega też o uzupełnienie portfela wydobywczego o nowe złoża produkcyjne i będące w fazie zagospodarowania. Spółka podaje, że obecnie bierze udział w kilku procesach transakcyjnych dotyczących możliwości pozyskania nowych złóż zarówno po norweskiej, jak i brytyjskiej stronie Morza Północnego.

Koncern nie wyklucza też wejścia na nowe rynki, ale w obszarze jego zainteresowania są głównie rynki bezpieczne, na których firmy działają w stabilnym otoczeniu prawnopodatkowym. Przejęcia zapowiadano już jednak dawno i na razie nie przyniosły żadnych efektów.

Kluczowe plany rozwojowe w Norwegii dotyczą zagospodarowania złóż Utgard i Yme. Plan dotyczący pierwszego z nich zakłada podłączenie złoża do istniejącej infrastruktury o nazwie Sleipner. Operatorem projektu jest Equinor (wcześniej Statoil). – Projekt realizowany jest zgodnie z budżetem i harmonogramem. Rozpoczęcie eksploatacji ze złoża Utgard planowane jest w I kwartale 2020 r. – podaje Szlagowski. Na Lotos przypada 8,1 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy) zasobów tego złoża. Z kolei plan zagospodarowania Yme został przyjęty przez partnerów koncesji pod koniec 2017 r., a w I kwartale zatwierdziły go odpowiednie organy w Norwegii. Rozpoczęcie wydobycia planowane jest w II kwartale 2020 r. Na Lotos przypada 12,9 mln boe zasobów.

Strategiczne cele

Systematycznie spada wydobycie na Litwie. – W I kwartale spółki z litewskiej grupy AB Lotos Geonafta skupiały się na optymalizacji wydobycia z istniejących lądowych złóż ropy: Girkaliai, Kretinga, Nausodis i Genciu, Vezaiciai, Liziai, Ablinga. Na Litwie plany rozwojowe dotyczą przede wszystkim intensyfikacji wydobycia z aktualnie eksploatowanych złóż poprzez wiercenie nowych otworów produkcyjnych – twierdzi Szlagowski.

Zgodnie ze strategią Lotosu, w latach 2017–2018 podejmowane działania mają na celu zapewnienie produkcji (na wszystkich rynkach) na średnim poziomie 22 tys. boe dziennie. Na razie to się udaje, ale trzeba pamiętać, że jest to znacznie mniej niż w latach poprzednich. W 2016 r. średnie dzienne wydobycie wynosiło 26,6 tys. boe, a w 2015 r. – ponad 28 tys. boe. Dopiero do w latach 2019–2022 średnioroczne wydobycie ma sięgnąć 30–50 tys. boe dziennie.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu