Wydobycie gazu i ropy realizowane przez Grupę Lotos ze złóż zlokalizowanych na rynkach zagranicznych systematycznie spada. Co gorsza, na razie nie zanosi się, aby ten stan rzeczy miał się szybko zmienić. – Spółka spodziewa się, że rok do roku wydobycie z aktualnie posiadanych koncesji w Norwegii oraz na Litwie będzie nieznacznie spadać zgodnie z naturalną spadkową tendencją charakterystyczną dla złóż węglowodorów – mówi Mikołaj Szlagowski z działu komunikacji zewnętrznej Lotosu.
Jednocześnie dodaje, że zgodnie ze strategią, spółka w najbliższych latach chce istotnie zwiększyć zarówno wydobycie, jak i zasoby obu surowców. W związku z tym prowadzone są aktywne działania w kierunku optymalizacji bieżącej produkcji i zwiększenia ilości ropy i gazu możliwych do pozyskania z już eksploatowanych złóż.
Utgard i Yme
Gdański koncern zabiega też o uzupełnienie portfela wydobywczego o nowe złoża produkcyjne i będące w fazie zagospodarowania. Spółka podaje, że obecnie bierze udział w kilku procesach transakcyjnych dotyczących możliwości pozyskania nowych złóż zarówno po norweskiej, jak i brytyjskiej stronie Morza Północnego.
Koncern nie wyklucza też wejścia na nowe rynki, ale w obszarze jego zainteresowania są głównie rynki bezpieczne, na których firmy działają w stabilnym otoczeniu prawnopodatkowym. Przejęcia zapowiadano już jednak dawno i na razie nie przyniosły żadnych efektów.
Kluczowe plany rozwojowe w Norwegii dotyczą zagospodarowania złóż Utgard i Yme. Plan dotyczący pierwszego z nich zakłada podłączenie złoża do istniejącej infrastruktury o nazwie Sleipner. Operatorem projektu jest Equinor (wcześniej Statoil). – Projekt realizowany jest zgodnie z budżetem i harmonogramem. Rozpoczęcie eksploatacji ze złoża Utgard planowane jest w I kwartale 2020 r. – podaje Szlagowski. Na Lotos przypada 8,1 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy) zasobów tego złoża. Z kolei plan zagospodarowania Yme został przyjęty przez partnerów koncesji pod koniec 2017 r., a w I kwartale zatwierdziły go odpowiednie organy w Norwegii. Rozpoczęcie wydobycia planowane jest w II kwartale 2020 r. Na Lotos przypada 12,9 mln boe zasobów.