Jak informuje biuro prasowe PGG, w środę rano w kopalni Ruda pod ziemią protestowało 58 osób, przy czym 25 w ruchu Bielszowice, 18 w ruchu Halemba i 15 w ruchu Pokój. Według relacji związków zawodowych protesty trwają też w kopalniach Piast – Ziemowit i Wujek, a od środy także w zakładach: Bolesław Śmiały, Mysłowice - Wesoła, Murcki - Staszic i Sośnica.
- W środę rano w 10 kopalniach protestowało pod ziemią przeszło 200 osób – podała śląsko – dąbrowska Solidarność na swojej stronie internetowej (jako osobne kopalnie przyjmuje tutaj także ruchy będące formalnie częścią kopalń zespolonych). - Te liczba są zmienne. Po kolejnej zmianie liczba protestujących wzrośnie – informuje Solidarność i zapowiada, że w czwartek do protestu przyłączą się kolejne kopalnie. Z kolei na piątek w Rudzie Śląskiej zaplanowano manifestację górników, hutników i przedstawicieli innych branż zagrożonych skutkami polityki klimatycznej UE.
- Strach pośród kilkuset górniczych rodzin! Podziemny protest jest skrajnie niebezpieczny. Ale świadczy o determinacji – napisał na Twitterze Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80.
We wtorek na Śląsk przyjechała delegacja rządowa, która przystąpiła do wielogodzinnych rozmów ze związkami zawodowymi. Negocjacje zostaną wznowione w środę o godz. 14.
- Kończymy dzisiejsze rozmowy ze stroną społeczną w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Jutro wracamy do rozmów od godz. 14.00. Dziękuje wszystkim, którzy brali udział w spotkaniu za uczciwą, otwartą i szczerą rozmowę na temat górnictwa w PL – poinformował około północy na Twitterze Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.