Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 13:09 Publikacja: 13.12.2016 13:51
Foto: Bloomberg
Przed wyborami prezydenckimi w USA, wiele ośrodków analitycznych snuło prognozy mówiące, że wygrana Donalda Trumpa będzie oznaczała recesję w Stanach Zjednoczonych i wepchnięcie światowej gospodarki głębiej w otchłań kryzysu. Gdy Trump wygrał, nastroje w kręgach finansowych zaczęły się zmieniać jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nadeszła moda na prognozy mówiące, że Trump przyspieszy wzrost gospodarczy w USA. Ten przypływ wiary w to, że Ameryka znów będzie wielka, dał dolarowi impuls do umocnienia, doprowadził do wyprzedaży na światowych rynkach obligacji oraz uskrzydlił nowojorskie indeksy giełdowe, dając im paliwo do bicia rekordu za rekordem. Czyżby świat finansów kierował się politycznym koniunkturalizmem? Czy może Wall Street uznała, że plan gospodarczy Trumpa ma sens i rzeczywiście może wzmocnić ekonomicznie USA? Zapewne zauważano, że program prezydenta elekta jest zadziwiająco podobny do recepty, którą zaaplikował Stanom Zjednoczonym w latach 80. Ronald Reagan: obniżki podatków, zmniejszenie regulacji oraz wzrost wydatków rządowych (o ile Reagan zwiększał wydatki militarne, co wspierało przemysł i przyczyniało się do rozwoju nowoczesnych technologii, o tyle Trump stawia na modernizację amerykańskiej infrastruktury). Polityka ekonomiczna administracji Reagana, zwana reaganomiką, tchnęła nowe życie w imperium dolarowe, więc może trumponomika też przyniesie sukces...
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas