Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.10.2017 16:00 Publikacja: 14.10.2017 16:00
Po udanym Euro wymagania wobec reprezentacji Polski bardzo wzrosły.
Foto: Archiwum
Kiedy 12 lat temu reprezentacja Polski po raz ostatni zakwalifikowała się na mundial, zawodnicy otrzymali 1,5 mln dolarów. Kwota uzależniona jest od premii wypłacanej federacjom przez FIFA. Przed ostatnimi mistrzostwami w Brazylii każdy z 32 finalistów miał zagwarantowane 8 mln dol. plus dodatkowo 1,5 mln na przygotowania. Teraz suma ta nie powinna znacząco wzrosnąć, co oznaczałoby, że na konto PZPN wpłynie ponad 29 mln zł.
To około pięć milionów mniej, niż polski związek dostał za awans kadry na Euro 2016 we Francji (UEFA płaciła uczestnikom też 8 mln, ale euro). Wtedy prezes Zbigniew Boniek i sekretarz generalny Maciej Sawicki ustalili z radą drużyny (kapitan Robert Lewandowski, jego zastępca Kamil Glik oraz Łukasz Piszczek, Grzegorz Krychowiak i Wojciech Szczęsny), że piłkarze dostaną 35 procent tej kwoty. Reszta to zarobek federacji, pokrycie kosztów organizacji zgrupowań itd. Teraz mechanizm powinien być podobny. Obowiązywać będzie system punktowy: 4 pkt – podstawowy skład, 3 – wejście z ławki, 2 – rezerwa, 1 – trybuny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas