Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.07.2019 05:00 Publikacja: 21.07.2019 05:00
Notowania złota od początku roku wzrosły o ponad 12 proc. To o wiele lepszy wynik niż przed rokiem, kiedy złoto wypracowało ujemną stopę zwrotu. Cena złota trzyma się mocno w okolicach tegorocznych maksimów na poziomie 1440 USD za uncję – ostatni raz tak drogo było w 2013 r. Nadal jednak daleko do historycznego maksimum na poziomie 1800 USD ustanowionego w 2011 r.
Foto: GG Parkiet
Notowania srebra od początku roku spadały, jednak w ostatnich tygodniach mocno odbiły, nadrabiając różnicę cenową pomiędzy złotem a srebrem. Od 2016 r. notowania srebra kończyły każdy rok na minusie, dlatego dodatnia stopa zwrotu od początku roku rodzi pytania, czy 2019 r. okaże się łaskawy dla srebra. Korelacja między srebrem i złotem pokazuje, że nadal istnieje pole do wzrostu.
Foto: GG Parkiet
Notowania platyny od ośmiu lat znajdują się w trendzie spadkowym i przez ten czas obniżyły się o 60 proc. W ubiegłym roku stopa zwrotu z metalu była ujemna i wyniosła 15,79 proc. Od początku 2019 r. cena platyny drożała aż do początku kwietnia, kiedy osiągnęła tegoroczny szczyt 915 USD za uncję. Od tego momentu aż do końca maja notowania spadły o blisko 15 proc. i obecnie odrabiają straty.
Foto: GG Parkiet
Notowania palladu od początku 2016 r. znajdują się w trendzie wzrostowym. Rok do roku stopa zwrotu z inwestycji w pallad była dodatnia, a w 2018 r. wyniosła ponad 15 proc. W tym roku notowania palladu kontynuują długoterminowy trend. W 2019 r. cena palladu po raz pierwszy w historii przewyższyła cenę złota. Obecnie notowania palladu na poziomie 1530 USD/oz są najwyżej w historii.
Foto: GG Parkiet
Wiele globalnych banków w swoich prognozach dla rynku metali na 2019 r. poprawnie obstawiło wzrost cen kruszców. Niektóre nawet nie doceniły potencjału. Przykładowo Commerzbank przewidywał, że cena złota w I półroczu sięgnie 1300 USD, a pod koniec roku wzrośnie do 1350 USD, tymczasem już w czerwcu notowania przebiły barierę 1400 USD. Widząc potencjał wzrostu, niektóre banki podniosły niedawno swoje prognozy. Goldman Sachs spodziewa się, że w ciągu następnych sześciu miesięcy cena złota wzrośnie do 1475 USD (wcześniejsza prognoza zakładała 1350 USD).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas